Vesmír v IV. A
Po dobu niekoľkých týždňov sa žiaci 4.A venovali téme Vesmír. Svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti vyhľadávať informácie, spracovať ich a prezentovať pred spolužiakmi si overili pri tvorbe a prezentovaní témy Vesmír.
Pri hodnotení projektu sme brali do úvahy obsah, rozsah, formálnu i obsahovú stránku spracovaného projektu. Nemať trému a predstúpiť pred spolužiakov, povedať verejne to, čo sa doma naučili bolo pre niektoré deti veľmi náročné. Zvládli to však veľmi pekne.
Pri prezentovaní projektov sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí – Ako pracujú ľudia vo vesmíre, čo si dávajú kozmonauti na obed, večeru. Spoznali sme detstvo a život Neila Amstronga, podrobne sme skúmali planétu Saturn, Venušu, Mars, Mliečnu dráhu, Čiernu dieru, hviezdnu oblohu ....
Mgr. Ľubica Gabajová
2
Mesiac úcty k starším
Opäť je tu jeseň a mesiac október, ktorý v plnej kráse čarovných farieb zaujal svoje miesto. Október je mesiac, ktorý je oslavou jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom. Žiaci 1. stupňa si s láskou pripravili pre svojich starkých krásne pozdravy, milé darčeky, srdiečka, spolu s krásnou básničkou.
Milí naši starkí, prešli ste jarou a letom života.
Nadišla jeseň - nech je krásna, pokojná a slnečná!
Naša babka a náš dedko,
milí sú nám nadovšetko.
Keď k nám prídu na návštevu,
veselo je u nás veru.Babka vždy len usmieva sa,
s dedkom zasa dobre hrá sa.
Vždy, keď prídu oni k nám,
dobre a veselo je nám.19
Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti
24. 10. - 31. 10. 2024
Mediálna gramotnosť je spôsobilosť chápať a dešifrovať mediálne obsahy, ktoré k nám prichádzajú informačnými kanálmi - prostredníctvom tlače, televízneho a rozhlasového vysielania, internetu a podobne. Každý z nás je mediálne gramotný – dokáže sledovať médiá, narábať s nimi, získať z nich informácie a nechať sa nimi zabávať. Avšak nie každý dokáže mediálny obsah interpretovať.
Aj tento rok vyhlasuje UNESCO posledný októbrový týždeň za Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti. Ústrednou témou aktuálneho ročníka je „Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore“. Cieľom je na globálnej i národnej úrovni posilniť prostredníctvom rôznych aktivít schopnosť jednotlivcov a spoločnosti porozumieť a kriticky posudzovať informácie v digitálnej dobe a prispievať k lepšiemu porozumeniu mediálnych a informačných výziev. Vyučujúce sa mohli zapojiť do aktivít pre mladšie i staršie deti.
Aktivita pre mladších žiakovi – Dobro a zlo v rozprávkach. Aktivita bola zameraná na vnímanie rozprávky, stimuluje pozornosť dieťaťa a zameriava sa na detaily v príbehu. Dieťa charakterizuje negatívne a pozitívne postavy. Rozprávka v rôznych mediálnych podobách aktivizuje tvorbu deja, písania písmen, slov. Obrázková postupnosť dejovej línie rozvíja jednu z desiatich kompetencií mediálnej gramotnosti.
Staršie deti získali vedomosť o umelej inteligencii, ako funguje, kde môžeme nájsť prvky AI v bežnom živote. Jedna z aktivít bola zameraná na tvorbu plánu médií, ktoré žiak využíva pri učení. Deti pracovali s mediálnym zápisníkom počas jedného týždňa. Zisťovali, koľko hodín denne strávia s rôznymi médiami a za akým účelom ich využívajú.
Veríme, že osveta v oblasti mediálnej gramotnosti prispela k správnemu používaniu a využívaniu médií v živote našich žiakov a zvýšila ich kompetencie.
Náučné video k aktivite: https://viki.iedu.sk/resources/resource/reso-2318651d-f05d-469ca4e0-1acda1f47182?userResourceContext=false 10 kompetencií mediálnej gramotnosti
10 kompetencií mediálnej gramotnosti
Mgr. Ľubica Gabajová
17
Prednáška o dospievaní - život plný zmien 2024
V dňoch 22.10. a 23.10. sa žiaci 5. - 7. ročníka zúčastnili prednášky o dospievaní. Pani lektorka Mgr. Holecová im porozprávala o zmenách v období dospievania.
Pani lektorka poradila žiakom ako sa nestresovať stresom v puberte. Žiaci si na prednáške mali možnosť uvedomiť, že v období puberty sa mení nie len ľudské telo dospievajúceho, ale hlavne sa zvyšuje tlak rodičov na svoje deti, zväčšujú sa nároky v škole a žiakom zaplavujú myseľ nové pocity, túžby ovplyvnené hormónmi. Toto obdobie v nich častokrát vyvoláva stres. Uviedla ako sa stres prejavuje a aké sú techniky na jeho eliminovanie. Žiaci sa následne naučili stres pomocou týchto techník zvládnuť, aby opadol. V závere spoločne zhrnuli, kedy nastane správna rovnováha a žiakov stres navštívi.
Pani lektorka sa na prednáškach venovala aj téme ako ovplyvňujú sociálne siete naše vzťahy. Apelovala na fakt, že nové technológie sú super – žiaci objavujú cez nich veľa vecí, môžu rýchlo a priamo komunikovať s kamarátmi, sú zábavné...., ale tiež môžu veľmi ublížiť. Chcela, aby si žiaci uvedomili, že keď niečo zverejnia na internete, strácajú nad tým kontrolu, môže to totiž zdieľať ktokoľvek. Preto žiakom priblížila niekoľko základných pravidiel:
- Rešpektujte seba samého a nezverejňujte fotky, za ktoré by ste sa mohli v budúcnosti hambiť.
- Rešpektujte súkromie ostatných.
- Nepredstierajte, že ste niekto iný.
- Nechcite byť za každú cenu obľúbení.
- Ak máte s niekým problém, povedzte mu to do očí.
- Dobre si premyslite, kým zverejnite akýkoľvek text, či komentár.
Tip pani lektorky ako sa vyrovnať s pubertou v kocke znel: „Pravidelne a zdravo jedz, spi aspoň 8-9 hodín denne, obmedz ponocovanie pri PC, pred spaním vypni mobil, športuj, energetické nápoje nekonzumuj, buduj si pekné priateľstvá a maj primerané sebavedomie.“
Ďakujeme veľmi pekne pani Holecovej za prednášku a jej cenné rady.
Ing. Martina Hrušíková
6
Jesenné účelové cvičenie
V utorok 29. októbra sa naši žiaci zúčastnili jesenného účelového cvičenia v okolí školy. Počas tohto dňa mali možnosť zažiť rôzne aktivity, ktoré im pomohli rozvíjať svoje zručnosti a vedomosti. Program zahŕňal turistický pochod, počas ktorého deti spoznávali miestnu prírodu a orientovali sa v teréne.
Súčasťou cvičenia bol aj nácvik evakuácie, pri ktorom sa žiaci naučili dodržiavať bezpečnostné pravidlá a spolupracovať s ostatnými v neočakávanej situácii.
Ďakujem všetkým za účať a tešíme sa na ďalšie podobné akcie.
13
Šachový turnaj žiakov v Bytči
Dňa 25. októbra sa v Mestskej knižnici v Bytči uskutočnil šachový♟️ turnaj, ktorý zorganizovala vedúca knižnice pani Ľubica Raždíková v spolupráci s TZOB Bytča. Turnaj slávnostne otvoril pán viceprimátor Ing. Juraj Babušík, ktorý privítal všetkých zúčastnených a poprial im veľa šťastia v súťaži. 🍀
Súťaže sa zúčastnili žiaci dvoch základných škôl z mesta Bytča. Turnaj bol plný napätia, kde sa prejavili pevné nervy, šachové umenie a trpezlivosť hráčov. Počas siedmych kôl, ktoré generoval PC program, sa ukázali najlepší hráči a určili sa víťazi.🏆
Na 1. mieste sa umiestnili Oliver Krajči z 9.B a Sebastián Gežo z 9.C. Medzi dievčatami získala 2. miesto Katarína Poliaková z 8.C a 3. miesto Ivona Hančíková z 8.A. Víťazom srdečne zagratulovali organizátori a odovzdali im diplomy. Účastnícky diplom čakal na každého šachistu. 📜
V novembri sa bude konať krajské kolo v Zakamennom a veríme, že mladí šachisti z Bytče v ňom uspejú. Poďakovanie patrí organizátorom a učiteľom, ktorí hráčom vytvorili príjemnú atmosféru a občerstvením sa postarali o ich pohodlie.
Držíme palce našim šachistom! 🤞Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.
4
Cezpoľný beh - okresné kolo 2024
24.10.2024 sa konalo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok základných škôl a osemročných gymnázií na Kaplnke v Bytči. Naše dievčatá Liliana Kmecíková (7.A), Lucia Gerová a Natália Kameniarová (7.C) ako družstvo získali 3. miesto. Oliver Peter Kulíšek (8.B) získal ako jednotlivec 2. miesto. Gratulujeme.
Mgr. Ján Rábara
Divadelné predstavenie v ŠKD
Bol raz jeden hlúpy Jano, namiesto nie vravel áno.
Miesto áno zasa nie, mali s ním len trápenie…V utorok 15. októbra 2024 sme v našom Školskom klube detí po roku opäť privítali hercov z divadla Portál, ktorí k nám prišli až z ďalekého Prešova. Tentoraz nám v rámci dvoch predstavení predstavili činohernú veselú rozprávku na ľudový motív „O hlúpom Janovi“.
Popletený príbeh o tom, ako láska a dobro zvíťazí nad hlúposťou bol plný hudby, vtipných scénok a interaktívnej zábavy. Protagonisti svojim majstrovstvom dokázali deti vtiahnuť do deja a aktívne ich zapájali do predstavenia.
Ďakujeme hercom za príjemne strávené popoludnie, umelecký zážitok a vedeniu školy za pomoc s organizáciou a prípravou. Už teraz sa tešíme na ďalšie predstavenie.
Vychovávateľky ŠKD
1
Mesiac úcty k starším v ŠKD
Mesiac október môžeme považovať za akýsi prechod medzi ročnými obdobiami. Slnečné dni babieho leta nám s nostalgiou pripomínajú sladkosť a teplo letných dní, ktoré sú nenávratne za nami. Je v tom symbolika, že práve tento mesiac je venovaný seniorom.
Deti v ŠKD sa prostredníctvom rôznych činností venovali aj tejto téme. Rozhovory, výtvarné či čitateľské aktivity pomáhajú deťom pochopiť, ako sú pre našu spoločnosť dôležití starší ľudia, aká bola ich úloha pri vytváraní hodnôt. Aj takouto formou si deti vytvárajú pozitívny vzťah k samému sebe a ku všetkým, ktorí sú okolo nich. Učia sa mať úctu k hodnotám a práci dospelých.
Tento rok sme sa spoločne rozhodli, že vo všetkých oddeleniach vyrobíme pozdravy, ktoré sme odovzdali pedagógom, ktorí sú na dôchodku a pravidelne sa stretávajú vo svojom klube dôchodcov.
Vychovávateľky ŠKD
Európsky týždeň programovania - AHOJ VESMÍR
Európsky týždeň programovania, známy ako Code Week, je každoročné podujatie, ktoré sa koná v októbri a zameriava sa na podporu programovania a digitálnej gramotnosti medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií.
Naši tretiaci sa zúčastnili vzdelávacej aktivity s názvom “Ahoj vesmír”, kde si vyskúšali blokové programovanie v prostredí Code.org 🌌. V tematickom prostredí vesmíru sa učili programovať pomocou jednoduchých blokov. Pri každej jednej lekcii čítali s porozumením a len pri pochopení sa dostali na ďalšiu, náročnejšiu úroveň 🚀.Šikovní žiaci umožnili prostredníctvom programovania postavičkám ožiť a vytvárali jednoduché dialógy. Po prvýkrát sa stretli s vetvením programu pri algoritmickom procese, ktoré im trochu ponamáhalo hlavičky, ale zdarne si s ním poradili 🧠. Malí nadšenci si chceli rozšíriť obzory, a tak okrem témy vesmíru prešli aj témami jedla, retra a emoji 🍕🎮😊za pomoci starších spolužiačok Sofie a Terezky z 9.D. V hodinách plánujeme pokračovať. Za tento skvelý výkon si zaslúžili certifikáty 🏅 rovnako ako aj naša škola 💪, ktorá získala certifikát EUROPE CODE WEEK, podporovaný Európskou komisiou.
Programovanie nie je len o písaní kódu, ale aj o riešení problémov a tvorbe nových riešení. Európsky týždeň programovania 2024 podporuje kreativitu a inovatívne myslenie, čo je nevyhnutné pre pokrok žiakov a žiačok v rôznych oblastiach.
Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.a kolektív pedagógov informatiky
4
Literárno-dejepisný október
Mesiac október sa každoročne nesie v znamení netradičných hodín slovenského jazyka, literatúry v prepojení s dejepisom, geografiou a výtvarnou výchovou. Spoznávame miesta, kde sa narodili, žili a tvorili významné osobnosti literatúry, vynálezcovia a národní hrdinovia, čím zároveň prehlbujeme poznatky z literárnej geografie. Takto majú žiaci možnosť vidieť prostredie, v ktorom vyrastali a pôsobili a zároveň spoznávajú kúty Slovenska.
Naša prvá cesta viedla po stopách štúrovcov. Ôsmaci navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, jeho pamätnú izbu a miesto jeho odpočinku. Stopy štúrovcov nás viedli na Devín, kde si kedysi slávni štúrovskí dejatelia počas jednej z vychádzok dávali slovanské mená, ako Velislav, Miloslav a iné, na počesť našej dávnej histórie.
V tomto duchu pokračovali aj siedmaci, ktorí navštívili Liptovský Mikuláš, kde spoznali históriu a činnosť spolku Tatrín, ktorý tiež založili štúrovci. Stal sa centrom kultúry a vzdelanosti svojej doby. Navštívili aj dom, v ktorom žil a tvoril Janko Kráľ, člen štúrovskej skupiny. Zoznámili sa s jeho tvorbou, pozreli si nábytok, ktorý používal a zasadli za stôl vtedajšej súdnej rady. V rámci múzea J.Kráľa si pozreli aj expozíciu známeho vynálezcu Aurela Stodolu a tiež expozíciu židovskej kultúry, ktorá obohacovala život ľudí v meste do 2.svetovej vojny. V Liptovskom Mikuláši súdili aj hrdinu z ľudu Juraja Jánošíka. Aby si žiaci vedeli predstaviť, ako vyšetrovanie prebiehalo, navštívili aj expozíciu mučiarne s dobovými vynucovacími prostriedkami. Pochopili, že žijú v omnoho lepšej dobe ako kedysi. A na záver si v rámci VYV pozreli výstavu paličkovanej čipky, ktorá je dôkazom šikovnosti a umenia nášho národa.
Naše októbrové putovanie sme ukončili návštevou Dolného Kubína, kde žil a tvoril velikán slovenskej literatúry P.O. Hviezdoslav. Žiaci sa dozvedeli nielen zaujímavosti z jeho života, videli maketu jeho domu, predmety, oblečenie, nábytok. Na záver nás čakala modrá drevenička v Jasenovej, kde sa narodil, žil a tvoril Martin Kukučín, slovenský spisovateľ, lekár a učiteľ. Tu spoznali, v akých náročných podmienkach žili kedysi ľudia a aj napriek tomu dokázali byť úspešní.Každá z ciest bola pre deti obohacujú, plná emócií a zážitkov.
Učiteľky SJL, DEJ, GEG a VYV
15
Tanečné predstavenie Atlantída
V piatok 18. októbra sa žiaci 1. stupňa spolu s pani učiteľkami zúčastnili tanečného predstavenia Atlantída, ktoré pripravila Základná umelecká škola Bytča pod vedením Renátky Gálovej. V Dome kultúry sa zišlo detské publikum, ktoré s nadšením sledovalo vystúpenie. Spolužiaci tlieskali účinkujúcim deťom a podporovali ich svojím potleskom.
Vystúpenie Atlantída nás prenieslo do tajomného podmorského sveta 🌊, plného farebných kostýmov, dynamických choreografií a nádhernej hudby🎶. Atmosféra bola plná radosti a všetci sme si odniesli krásne zážitky.
Ďakujeme Základnej umeleckej škole Bytča za tanečné predstavenie Atlantída.
Mgr. Danka Ciesaríková
14
16. október - Svetový deň zdravej výživy
"Jesť je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie." (La Lochefoucauld).
K dobrému životu, zdraviu, vitalite a spokojnosti prispieva aj zdravé stravovanie. Zdravá výživa je dôležitá pre ľudí v každom veku. Pre tých najmladších to platí dvojnásobne. Preto je dôležité, aby si deti osvojili správne stravovacie návyky. Zábavnými aktivitami na 1. stupni sme ukázali na možnosti zdravého stravovania, nielen plného vitamínov, ale aj výživových hodnôt potrebných pre zdravý rast a aktívny život detí.
10
Deň jablka
21. októbra si každoročne pripomíname Medzinárodný deň jablka – sviatok, ktorý oslavuje nielen túto obľúbenú plodinu, ale aj jej význam pre naše zdravie, kultúru a životné prostredie. Jablko je symbolom zdravia, dlhovekosti a bohatstva prírody, a preto si zaslúži zvláštnu pozornosť.
Na Medzinárodný deň jablka žiaci 1.C a 1.E oslávili tento sviatok aktivitami počas vyučovania, degustáciou jabĺk a 100% jablkovej šťavy.
Oslávme spolu tento deň a nezabudnime si dať aspoň jedno chutné jablko! 🍏🍎
Mgr. Ivana Mičúchová Petrusová, Mgr. Daniela Šmidová
6
Papieroví hrdinovia - vyhodnotenie jesenného zberu papiera
Škola v októbri organizovala jesenný zber papiera pod názvom Papieroví hrdinovia. Prvenstvo v tejto akcii získala trieda 1.D, ktorá dokázala nazbierať úctyhodných 1685 kg papiera. Víťazná trieda si pochutí na sladkej odmene.
Z jednotlivcov sa najviac darilo Tamarke Papánkovej z 1.D, Terezke Butkovej z 1.B a Mirkovi Saláškovi zo 4.A. Títo žiaci svojím nasadením a oddanosťou recyklácii prekonali očakávania a stali sa príkladom pre ostatných.
Vedenie školy vyžrebovalo z radov všetkých zapojených detí šťastlivcov, ktorí si za svoju angažovanosť prevzali drobnosť podľa vlastného výberu. 🍀 Šťastie sa usmialo na Mariannku Martinčekovú z 1.A, Timoteja Cudráka z 3.D, Viki Jarabákovú z 5.A, Tobiasa Zrebného z 5.B a Adama Šupíka z 5.D.
Pani riaditeľka vo svojom príhovore poďakovala deťom za ich usilovnosť a povzbudila ich do ďalších zelených aktivít. 🌍 "Keď vidíme, akú usilovnosť a nadšenie deti prejavujú pri zbere papiera, máme nádej, že ďalšie generácie budú viac ekologicky zmýšľať a chrániť našu planétu," dodala. Jesenný zber papiera sa tak stal úspešnou akciou, ktorá nielenže prispela k ochrane životného prostredia, ale aj spojila školskú komunitu s takmer 6500 kg vyzbieraného papiera. 🏆
Žiacky školský parlament
Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.9
Lopty do školy: Ekologický program Smietko priniesol športovú radosť!
🌍🏫Škola sa zapojila do ekologického programu Smietko a výsledky sú viac než len zelené! 🌿
Za školský rok 2023/2024 sa podarilo nazbierať toľko papiera, že škola získala nákupný poukaz. A čo s ním urobili? Nakúpili nové volejbalové a futbalové lopty do telocvične!
🏀⚽Táto iniciatíva je skvelým príkladom, ako spojiť užitočné s príjemným. Deti sa učia o ekológii, recyklácii a zodpovednom prístupe k odpadu, a zároveň si užívajú nové športové vybavenie. Dvojnásobná radosť pre našich žiakov, ktorí sa teraz môžu tešiť na nové športové zážitky.
😃🎉Vďaka aktivitám ako je zber papiera a jeho dôrazu na recykláciu sa žiaci učia, aké dôležité je chrániť životné prostredie pre budúce generácie. Pri odovzdávaní lôpt do telocvične sa deti usmievali od ucha k uchu a so športovým nasadením lopty vyskúšali. Takže, lopty do školy a hurá na ihrisko!
🏃♂️🏃♀️Žiacky školský parlament
Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.
Foto: Mgr. Ján Rábara
3
Školské kolo Technickej olympiády
Dňa 9.10.2024 sa uskutočnilo školské kolo Technickej olympiády v kategóriách A, B.
V školskom kole si súťažiaci overili teoretické vedomosti z oblasti školskej techniky v online teste.
Vyhodnotenie:
Kategória A: 1. miesto: Martin Štefún (VIII.B)
2. miesto: Oliver Bučo (VIII.B)
Kategória B: 1. miesto: Samuel Pavlík (VII.A)
2. miesto: Filip Tiso (VII.B)
Do okresného kola postupuje Martin Štefún, Oliver Bučo a Samuel Pavlík.
Všetkým ďakujem za účasť a už teraz sa tešíme na ďalšie úspechy!
Ing. Jana Pavlíková
ExpEdícia - chémia 7. ročníka
Pre mnohých ľudí slovo „chémia“ evokuje zložité vzorce alebo predstavy o nebezpečných chemikáliách. Avšak na našej škole veríme, že chémia môže byť nielen pochopiteľná, ale aj zaujímavá a zábavná. Na hodinách chémie žiaci 7. ročníka objavujú svet látok a ich vlastností, pričom sa vydávajú na cestu plnú objavov.
V rámci ExpEdície žiaci sami prichádzajú na teoretické poznatky a definície. Pozorujú, experimentujú, kladú otázky a hľadajú nové súvislosti. Naším cieľom je, aby žiaci nielen pochopili základné chemické princípy, ale aby tiež získali pozitívny vzťah k vede a k objavovaniu sveta okolo nás.Veríme, že čím viac toho žiaci sami objavia, tým viac im chémia začne dávať zmysel. Naším cieľom je, aby sa im vďaka skúsenostiam získaných na hodinách chémie prestali pri jej zmienke „zježiť vlasy“ a namiesto toho si užívali proces učenia a objavovania.
Ing. Darina Červencová
Moje prvé perom napísané slovo
MAMA
14.10. 2024 bol pre žiakov 1.A a 1.B veľkým dňom.
Naučili sa čítať a písať prvé slovo, ktoré je pre každé dieťa dôležité, najmilšie...
Mama je najlepšia, láskavá, milá, starostlivá, najkrajšia...
Mama je slnko so zlatým vlasom.
Malé slniečko- to zasa ja som.
Preto sa na svete krásne máme.
Mne svieti mama.
A ja mame.L. Friedová
Mgr. Alena Galovičová, Mgr. Emília Kollárová
92