• Školský poriadok 2023/2024 na stiahnutie. 

         

         

                                                                                                                        

                                                                                                                                   

         

        ŠKOLSKÝ PORIADOK

         

        ZÁKLADNEJ ŠKOLY BYTČA, ULICA MIERU 1235

         

        vnútorný predpis č. 04/2020

         

         

        vypracovala:  27.08.2023                                                                                                    Mgr. Katarína Hromcová

                                                                                                                                                                 riaditeľka školy

        Dátum účinnosti: 01.09.2023

         

         

        Riaditeľ školy vydáva tento školský poriadok v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) , vyhláškou MŠ SR č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách, vyhláškou č. 320/2008 Z. z. o základnej škole, zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, metodickým pokynom č. 22/2011 – R na hodnotenie žiakov základnej školy , Deklaráciou práv dieťaťa a Dohovoru o právach dieťaťa.

         

        Prijatie dieťaťa do školy je správne konanie podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (§ 38 ods. 4, § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z.z.). Správne orgány sú povinné postupovať v konaní v úzkej súčinnosti s účastníkmi konania, zúčastnenými osobami a inými osobami, ktorých sa konanie týka, a dať im vždy príležitosť, aby mohli svoje práva a záujmy účinne obhajovať, najmä sa vyjadriť k podkladu rozhodnutia, a uplatniť svoje návrhy. Účastníkom konania, zúčastneným osobám a iným osobám, ktorých sa konanie týka, musia správne orgány poskytovať pomoc a poučenia, aby pre neznalosť právnych predpisov neutrpeli v konaní ujmu (§ 3 ods. 2 zákon o správnom konaní). Rozhodnutie sa účastníkom konania oznamuje doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia. Ž

         

        Žiadny občan SR nesmie byť riaditeľom školy diskriminovaný (Ústava SR, článok 12).

        Podľa § 35 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Z tohto ustanovenia vyplýva povinnosť, že o zápise žiaka do školy musí byť zhoda rodičov, alebo ak je v tejto veci nezhoda rodičov, tak škola musí pred zápisom od rodiča vyžiadať rozhodnutie súdu podľa § 35 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine.

         

        Školský poriadok bol prerokovaný na pedagogickej rade a v rade školy. Cieľom Základnej školy, Ulica mieru 1235 v Bytči je rozvoj osobnosti žiaka po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Žiakom poskytujeme základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti, ktoré sú potrebné na jeho ďalšie vzdelávanie a orientáciu v živote a spoločnosti. Pre Základnú školu, Ulica mieru 1235 v Bytči sa žiaci rozhodli slobodne so svojimi rodičmi, s vedomím práva vybrať si školu, kde chcú získať základné vzdelanie. Z toho vyplýva, že sa slobodne rozhodli dodržiavať školský poriadok a využívať podmienky pre prácu v našej škole.

         

         

        Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je zverejnený v elektronickom školskom systéme EduPage a je dostupný všetkým zamestnancom, žiakom našej školy a ich zákonným zástupcom po prihlásení sa pod svojím kontom. Vyučovanie začína o 7:50 hodine, v osobitných prípadoch o 7:00 hodine.

        Organizácia vyučovania

         

        vyučovacia hodina

        prestávka

        dĺžka prestávky (min)

        1.

        7:50 – 8:35

        8:35 – 8:40

        5

        2.

        8:40 – 9:25

        9:25 – 9:35

        10

        3.

        9:35 – 10:20

        10:20 – 10:35

        15

        4.

        10:35 – 11:20

        11:20 – 11:25

        5

        5.

        11:25 – 12:10

        12:10 – 12:20

        10

        6.

        12:20 – 13:05

        13:05 – 13:35

        30

        7.

        13:35 – 14:20

         

         

         

         

         

        Článok 1

        Práva žiakov

         

        1. Právo na vzdelanie - vzdelanie má smerovať k plnému rozvoju ľudskej osobnosti a k posilneniu úcty k ľudským právam a základným slobodám. Každý žiak je sám zodpovedný za svoju činnosť vo vyučovacom procese, ako aj za to, že svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne pracovať. Žiak má právo na  jemu zrozumiteľný výklad  učiva, k danému učivu položiť akúkoľvek otázku  v príhodnom čase a dostať na ňu odpoveď, žiak má právo na omyl, žiak má právo určiť si spôsob prípravy na skúšanie.
        2. Právo na slobodu prejavu - každý žiak má právo vyjadriť svoj názor, avšak vyjadrovanie vlastných názorov nesmie obmedzovať slobodu prejavu iných. Žiadny prejav nesmie byť vulgárny ani urážlivý a musí byť v súlade so základnými etickými normami. Žiak má právo v primeranom čase na primeranom mieste primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.
        3. Právo na informácie - každý žiak má právo na informácie o všetkých okolnostiach súvisiacich s jeho štúdiom, najmä na informácie o hodnotení a klasifikácii svojich vzdelávacích výsledkov a o hodnotení správania.
        4. Právo na ochranu súkromia a zachovanie ľudskej dôstojnosti - zakázané akékoľvek správanie, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť alebo zastrašiť iného žiaka, učiteľ či zamestnanca školy. Právo na súkromie zahŕňa tiež ochranu osobných údajov všetkých žiakov školy pred ich neoprávneným šírením a zneužitím.
        5. Sloboda myslenia, svedomia a náboženského vyznania – v škole nie je na žiaka uskutočňovaný žiadny nátlak vo vzťahu k jeho náboženskému vierovyznaniu či filozofickému presvedčeniu. Sloboda združovania sa a zhromažďovania- žiaci školy sa môžu zúčastňovať rôznych športových a kultúrnych akcií organizovaných školou. Žiak má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva.
        6. Zákaz diskriminácie a princíp rovnosti - škole sa uplatňuje princíp rovnosti medzi žiakmi a platí zákaz diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania, farby pleti, zdravotného postihnutia, veku, národného alebo sociálneho pôvodu. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov i spolužiakov. Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú. 

         

        Článok 2

        Povinnosti žiakov

         

        1. Dochádzka žiakov do školy
        1. Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou pravidelne a dochvíľne.
        2. Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať pre chorobu, vážnu udalosť v rodine, pre veľmi nepriaznivé počasie a nepredvídané dopravné pomery.
        3. Ak žiak chýba na vyučovaní z vopred známych dôvodov, je povinný oznámiť to včas triednemu učiteľovi.
        4. Z určitých závažných dôvodov môže zákonný zástupca žiaka požiadať o uvoľnenie z vyučovania – z jednej hodiny uvoľňuje príslušný učiteľ, z jedného dňa triedny učiteľ, z dvoch a viac dní riaditeľ školy po predložení písomnej žiadosti.
        5. Ak žiak ostane doma pre nepredvídanú príčinu, rodičia sú povinní oznámiť bez zbytočného odkladu triednemu učiteľovi príčinu neprítomnosti.
        6. Každú neúčasť na vyučovaní je žiak povinný ospravedlniť hodnoverným dokladom alebo písomným ospravedlnením rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka, lekára.
        7. Nedoliečené dieťa nepatrí do kolektívu. V prípade, že pedagóg zistí zhoršenie stavu dieťaťa – zvýšená teplota, dráždivý kašeľ, nevoľnosť, bolesti – okamžite kontaktuje zákonného zástupcu dieťaťa. V kompetencii učiteľa nie je podávanie liekov dieťaťu. V prípade vzniku ťažšieho úrazu, ktorý sa stal v škole alebo počas aktivít realizovaných školou v súlade s Plánom práce školy alebo pokiaľ okamžité zhoršenie zdravotného stavu vyhodnotí ako mimoriadnu situáciu, kontaktuje pedagóg záchrannú zdravotnú službu, vedenie školy a zákonného zástupcu dieťaťa.
        8. Žiaka so zdravotnými problémami nemôže pedagóg pustiť samého domov. Triedny učiteľ, prípadne zdravotník školy kontaktuje zákonného zástupcu žiaka, ktorý si po dieťa príde do školy.

         

        1. Príchod žiakov do školy
        1. Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7:30 hod., aby boli 5 minút pred začatím prvej vyučovacej hodiny na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Do budovy vstupujú so súhlasom dozor konajúceho učiteľa. Po ukončení vyučovania ich vyučujúci odprevadí ku skrinkám a po prezutí ich vyvedie zo školskej budovy.
        2. Príchod do školy a odchod zo školy je žiak povinný zaznačiť elektronicky prostredníctvom dochádzkového čipu priložením k čítaciemu zariadeniu. Čítacie zariadenia sa nachádzajú na prízemí v budovách A a B a na prvom poschodí budovy C. V prípade straty dochádzkového čipu je zákonný zástupca povinný uhradiť poplatok 2 eur a žiakovi bude vydaný nový dochádzkový čip. 
        3. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr, ako je stanovený začiatok vyučovania (dochádzajúci žiaci) sa môžu zdržiavať v budove ojedinele (z dôvodu nepriaznivého počasia) na základe súhlasu riaditeľa školy, prípadne dozor konajúceho pedagóga.
        4. Žiak si pred vstupom do školy dôkladne očistí obuv (použije rohožky), prezuje sa do zdravotne nezávadných prezúvok a obuv a vrchný odev si uzamkne do pridelenej skrinky.
        5. Za pridelenú skrinku a kľúč je žiak zodpovedný počas celého školského roka. V prípade straty kľúča od šatňovej skrinky je zákonný zástupca povinný uhradiť 12 eur (zakúpenie nového zámku na šatňovú skrinku).
        6. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené zdržiavať sa počas prestávok v tých častiach areálu, kde nie je vykonávaný pedagogický dozor.

         

        1. Správanie sa žiakov na vyučovaní
        1. Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia načas, riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Veci potrebné na nasledujúcu hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné veci má uložené v lavici alebo školskej taške. Školskú tašku má počas vyučovania uzavretú a zavesenú na bočnom držadle lavice (pokiaľ to rozmiestnenie lavíc dovoľuje).
        2. Žiak má triednym učiteľom určené miesto podľa zasadacieho poriadku, ktoré nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
        3. Po začiatku vyučovacej hodiny je každý žiak na svojom mieste a v tichosti očakáva príchod vyučujúceho.
        4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
        5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
        6. Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, pričom uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole. Domáca príprava žiaka  tvorí povinnú súčasť vzdelávacieho procesu a podlieha hodnoteniu.
        7. Žiak má povinnosť osvojovať si zásady humanizmu a demokracie, správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických zamestnancov školy a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robili česť sebe, svojim rodičom a škole.
        8. Žiak ihneď oznámi príslušnému vyučujúcemu každý úraz alebo zdravotný problém. Zvlášť ohľaduplne sa správa k telesne postihnutým spolužiakom a snaží sa byť nápomocný.
        9. Žiak môže opustiť triedu, ihrisko alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho alebo triedneho učiteľa. Nesmie opustiť areál školy počas vyučovania. V prípade, že je oslobodený od navštevovania vyučovacích hodín konkrétneho predmetu (náboženská, etická, telesná výchova), môže areál opustiť len na základe písomného vyjadrenia zákonného zástupcu.
        10. Žiak udržuje svoje pracovisko, miesto v triede a jeho okolie v čistote a poriadku.
        11. Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
        12. Na vyučovaní, počas prestávok i mimo vyučovania je zakázaná akákoľvek forma šikanovania žiaka alebo skupiny žiakov akýmkoľvek spôsobom – fyzicky, slovne, zastrašovaním, krádežou a poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi.
        13. Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať papiere, odpadky a akékoľvek predmety.
        14. Žiak do školy nenosí predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. V prípade, že žiak prinesie do školy väčšie sumy peňazí, prípadne cenné veci, neberie škola zodpovednosť za ich stratu prípadne odcudzenie.
        15. Žiakom sa zakazuje sadať na parapety, opierať sa o radiátor, behať a kĺzať sa po chodbách, nakláňať sa ponad zábradlie.
        16. Pri vstupe dospelej osoby do triedy, žiaci sa pozdravia vstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri jej odchode z triedy taktiež pozdravia vstaním. Na hodinách telesnej výchovy, techniky, výtvarnej výchovy a počas písania kontrolných prác žiaci týmto spôsobom nezdravia.
        17. Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci vybavujú výlučne prostredníctvom triedneho učiteľa.
        18. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržiavajú pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržiavajú určené termíny miesta a času sústredenia.
        19. Žiaci sú povinní zúčastniť sa školení a poučení uskutočňovaných školou, dodržiavať predpisy a pokyny BOZ, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení, oznamovať triednemu učiteľovi všetky závady a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť, používať predpísané ochranné pracovné prostriedky (pracovné rukavice, plášť), do odborných učební vstupujú iba v sprievode vyučujúceho.
        20. Je zakázané používať mobil, tablet, všetky elektronické a elektrické zariadenia  počas vyučovania bez povolenia vyučujúceho.
        21. Je zakázané nosiť akúkoľvek pokrývku hlavy vo vnútorných priestoroch školy (výnimku majú žiaci so zdravotnými obmedzeniami a problémami). 
        22. Žiak je povinný rešpektovať pokyny a nariadenia pedagogických, odborných a ostatných zamestnancov školy.

         

        1. Správanie sa žiakov cez prestávky
        1. Počas malých prestávok sa žiaci zdržujú vo svojej triede, dvere triedy sú otvorené, týždenníci pripravia triedu na ďalšiu vyučovaciu hodinu, žiaci si pripravia pomôcky potrebné na nasledujúcu vyučovaciu hodinu na lavicu. Ak sa nasledujúca vyučovacia hodina bude realizovať v inej učebni, využijú žiaci prestávku  aj na presun do tejto učebne a prípravu pomôcok. Presun žiakov z triedy do triedy zabezpečujú žiaci samostatne pod dozorom dozor konajúcich učiteľov. Žiaci sa presúvajú do inej učebne na základe zvukového signálu, ktorý zaznie v strede prestávky.
        2. Počas veľkej prestávky (po 3. hodine) sa žiaci v prípade priaznivého počasia presunú na školský dvor (okrem týždenníkov) na pokyn dozorkonajúceho učiteľa. V prípade nepriaznivého počasia ostanú v triedach, dvere na triedach zostávajú otvorené.
        3. Odpadky odhadzujú žiaci do košov tak, aby bolo možné čo najviac využiť druhotné suroviny na ich ďalšie spracovanie. Do košov v triedach sa odhadzuje komunálny odpad – zvyšky ovocia, šupky, jogurtové obaly, alobal, znečistený papier. Do označených košov, ktoré sa nachádzajú na každej chodbe sa odhadzujú plasty (plastové fľaše, ktoré je potrebné stlačiť) a papier zvlášť.
        4. Na toaletu chodí žiak počas prestávok. Počas vyučovacej hodiny v odôvodnených prípadoch. Na toalete sa zbytočne nezdržiava, nehádže odpadky do pisoárov, záchodových mís a umývadiel.
        5. Týždenníci počas prestávok utierajú tabuľu a vykonávajú týždennícke práce podľa pokynov učiteľa.

         

        1. Odchod žiakov zo školy
        1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uprace svoje miesto okolo lavice, vyloží veci z lavice, uloží svoje veci do školskej tašky, vyloží stoličku na lavicu. Týždenníci skontrolujú, či sú zatvorené okná, či nesvietia svetlá, netečie zbytočne voda, zotrú tabuľu.
        2. Ak majú žiaci poslednú vyučovaciu hodinu v odbornej učebni, telocvični, dajú si žiaci do poriadku kmeňovú triedu pred poslednou hodinou.
        3. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu a v sprievode učiteľa zídu k školským skrinkám. Tu sa prezujú, zoberú si vrchný odev. Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni si odložia do svojej skrinky školskú tašku. V jedálni si odložia na vešiak vrchný odev a po školskú tašku sa vracajú až po obede. Na obed žiaci využívajú hlavne obedovú prestávku od 13:05 hod. do 13:35 hod., pokiaľ ich vyučovanie podľa platného rozvrhu nekončí skôr.
        4. Pokiaľ vyučovanie žiakov, ktorí sa stravujú v školskej jedálni končí po 5. vyučovacej hodine, osobné veci a školskú tašku si berú so sebou do jedálne, kde ich odložia vo vestibule jedálne na určené miesto. Nevrátia sa ku skrinke, aby nerušili priebeh vyučovania.
        5. Žiakov, ktorí navštevujú ŠKD odvedie vyučujúci a odovzdá ich vychovávateľke podľa schváleného harmonogramu. Ostatných žiakov odvedie k školským skrinkám.

         

        1. Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského areálu
        1. Žiak je povinný správať sa zodpovedne, aby nevznikla škoda na budovách školy, vonkajšom i vnútornom zariadení.
        2. Ak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí žiak učebnice, pomôcky alebo školský majetok, jeho rodičia alebo zákonný zástupca sú povinní túto škodu nahradiť v plnej hodnote, ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
        3. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť (% hodnota učebnice z obstarávacej ceny učebnice).  Ak učebnicu stratí, zaobstará zákonný zástupca na vlastné náklady novú učebnicu.
        4. Ak žiak prechádza z jednej školy na druhú, učebnice odovzdá.
        5.  Kolektívy tried sa v kmeňových a odborných učebniach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoly, stoličky) a ostatného inventára triedy. Poškodenie nábytku okamžite hlásia triednemu učiteľovi, ktorý zistí vinníka a kontaktuje jeho zákonného zástupcu.

         

        1. Starostlivosť o zovňajšok a zdravie
        1. Žiak chodí do školy čisto a primerane veku oblečený. Prezúva sa do vyhovujúcich prezúvok.
        2. Na hodiny výtvarnej a telesnej výchovy a techniky si nosí vhodný pracovný a športový úbor.
        3. Ak žiak ochorie, alebo sa zdržuje v blízkosti osôb, ktoré ochoreli na prenosné ochorenie, ohlási to ihneď zákonný zástupca riaditeľovi školy.
        4. V prípade, ak sa žiak necíti dobre počas vyučovania, ohlási to ihneď vyučujúcemu, prípadne spolužiakom, ktorí túto skutočnosť oznámia vyučujúcemu.

         

        1. Správanie sa žiakov mimo školy
        1. Žiaci základnej školy navštevujú podujatia vhodné ich veku. Vo večerných hodinách sa na verejných, kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach zúčastňujú iba v doprovode rodičov alebo inej dospelej osoby.
        2. Žiaci sú povinní dodržiavať pravidlá školského poriadku aj na akciách mimo vyučovania, ktoré sú organizované v súlade s Plánom práce školy.
        3. Žiak sa mimo vyučovania správa slušne aj počas voľných dní a prázdnin, je zdvorilý voči dospelým osobám.

         

        Článok 3

        Opravné a komisionálne skúšky

         

        1. Žiak, ktorý má na konci druhého polroku  z dvoch povinných vyučovacích predmetov prospech „nedostatočný“ alebo dosiahol v slovnom hodnotení neuspokojivé výsledky, alebo vyučovací predmet neabsolvoval, môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.
        2. Ak žiak na konci I. polroka bol klasifikovaný stupňom „nedostatočný“ alebo dosiahol neuspokojivé výsledky z predmetu, ktorý sa vyučuje aj v druhom polroku, nekoná opravné skúšky.
        3. Opravné skúšky sa konajú posledný týždeň hlavných prázdnin, termín určuje riaditeľ školy. Ak sa žiak bez závažných dôvodov nezúčastní opravných skúšok, klasifikuje sa z daného predmetu stupňom nedostatočný.
        4. Komisionálne skúšky vykoná žiak v týchto prípadoch:
        • opravné skúšky,
        • skúšanie žiaka v náhradnom termíne – ak nie je možné žiaka klasifikovať v riadnom termíne v I. polroku (pre vážne objektívne príčiny), žiak sa za I. polrok neklasifikuje. Riaditeľ školy určí na vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín najneskôr do 2 mesiacov po skončení I. polroka,
        • preradenie žiaka do vyššieho ročníka,
        • pri oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy,
        • pri plnení osobitného spôsobu školskej dochádzky,
        • na podnet zákonného zástupcu žiaka,
        • pri vymeškaní viac ako 30 %  hodín z vyučovacieho predmetu (výnimku tvoria závažné zdravotné problémy).
        1. Komisia pre komisionálne skúšky je trojčlenná, vymenúva a odvoláva ich riaditeľ školy. Skladá sa z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ školy alebo ním poverený učiteľ, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný predmet a prísediaceho, ktorý má aprobáciu pre daný alebo príbuzný predmet. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie verejne  v deň konania skúšky. Tento výsledok je pre klasifikáciu žiaka konečný.
        2. V jeden deň môže vykonať žiak komisionálne skúšky najviac z dvoch vyučovacích predmetov.

         

        Článok 4

        Práva a povinnosti zákonného zástupcu

         

        1. Zákonný zástupca je povinný zabezpečiť svojmu dieťaťu podmienky pre prípravu do školy, zaobstarať mu potrebné učebné pomôcky.
        2. Zákonný zástupca usmerňuje svoje dieťa pri príprave na vyučovanie, kontroluje jeho pripravenosť do školy,  dbá a dohliada na dochádzku dieťaťa do školy, dohliada na úpravu a oblečenie dieťaťa.
        3. Zákonný zástupca sa zaujíma o výchovno-vyučovacie výsledky svojho dieťaťa, pravidelne navštevuje rodičovské schôdzky, kontroluje obsah elektronickej žiackej knižky svojho dieťaťa, spolupracuje s triednym učiteľom, príp. školským podporným tímom pri odstraňovaní prípadných výchovných a vzdelávacích nedostatkov.
        4. Zákonným zástupcom  a iným osobám nie je povolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a vyrušovať učiteľov počas vyučovacích hodín, pokiaľ to nebude dopredu dohodnuté a povolené riaditeľom školy alebo jeho zástupcom. Výnimku tvoria rodičia prvákov, ktorí majú vstup do budovy povolený pred začiatkom vyučovania po dobu mesiaca september za účelom adaptácie dieťaťa na školské prostredie.
        5. Zákonný zástupca využíva na komunikáciu prednostne elektronickú formu prostredníctvom portálu EduPage (prístupové údaje do portálu získa zákonný zástupca pri zápise žiaka do školy, v prípade potreby mu ich na požiadanie vydá, príp. obnoví triedny učiteľ).
        6. Ak potrebuje zákonný zástupca riešiť otázky týkajúce sa vzdelávacieho procesu, kontaktuje prioritne predmetového vyučujúceho, následne triedneho učiteľa a nakoniec vedenie školy.
        7. Kontakt zákonného zástupcu s učiteľom je možný podľa vopred dohodnutého termínu, pedagóg môže odmietnuť nedohodnuté stretnutie so zákonným zástupcom v prípade dozoru, či iných pracovných povinností.

         

         

        Článok 5

        Výchovné opatrenia a odmeny

         

        1. Výchovné opatrenia a odmeny sa udeľujú podľa platných metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ.
        2. Každé porušenie školského poriadku je priestupkom a výchovným problémom žiaka. Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priestupku dopustil, oznámi tento priestupok triednemu učiteľovi a zákonnému zástupcovi žiaka zápisom v EduPage.
        3. Triedny učiteľ vykonáva priebežne kontrolu overenia obsahu elektronickej žiackej knižky rodičmi. V prípade dlhodobého nezáujmu zo strany rodičov ich predvolá do školy.
        4. Za neospravedlnené hodiny patrí žiakovi nasledovné výchovné opatrenie:
        • 1 hodina               - napomenutie triednym učiteľom
        • 2 – 3 hodiny         - pokarhanie triednym učiteľom
        • 4 – 9 hodín           - pokarhanie riaditeľom školy, predvolanie rodičov
        • 10 – 25 hodín       - znížená známka zo správania 2. stupňa
        • 26 – 50 hodín       - znížená známka zo správania 3. stupňa
        • nad 50 hodín        - znížená známka zo správania 4. stupňa

        Pri počte nad 15 neospravedlnených hodín v jednom mesiaci upovedomí triedny učiteľ spolu s vedením školy príslušné samosprávne orgány a inštitúcie k šetreniu.

        1. Žiadosť o ospravedlnenie od rodičov možno prijať najviac za päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako päť po sebe nasledujúcich dní, musí žiak (zákonný zástupca) predložiť potvrdenie od lekára.
        2. Častý neskorý príchod na vyučovanie bude posudzovaný ako časť neospravedlnenej hodiny v pomere 3 neskoré príchody = 1 neospravedlnená hodina.
        3. Za zápisy v elektronickej žiackej knižke, prípadne jej obdoby, týkajúce sa porušovania školského poriadku sa ukladá opatrenie:
        • 1 – 3          napomenutie triednym učiteľom
        • 4 – 6          pokarhanie triednym učiteľom
        • 7 – 9          pokarhanie riaditeľom školy
        • 10 – 11      znížená známka zo správania 2. stupňa
        • 12 – 13      znížená známka zo správania 3. stupňa
        • nad 13       znížená známka zo správania 4. stupňa
        1. Okamžité pokarhanie riaditeľom školy alebo znížená známa zo správania (podľa závažnosti a na základe prerokovania pedagogickou radou): za úmyselné poškodenie zdravia, šikanovanie, fajčenie, užívanie alkoholu, návykových látok, úmyselné poškodenie majetku, krádež.
        2. K výchovným opatreniam patria aj pochvaly a odmeny, pochvaly môže udeliť triedny učiteľ alebo riaditeľ školy:

        Pochvala triednym učiteľom

        • za výborný prospech a vzorné správanie
        • za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach (úspešný riešiteľ v školských a obvodných súťažiach)
        • za pomoc triednemu učiteľovi

              Pochvala riaditeľom školy

        • za výborný prospech , vzorné správanie a mimoriadne aktivity
        • za reprezentáciu školy (úspešný riešiteľ v okresných, regionálnych a vyšších kolách)
        • za záslužný alebo statočný čin

              Udelenie vecnej ceny

        • na konci roka

         

        Článok 6

        Vzájomné vzťahy medzi žiakmi a zamestnancami školy

         

        1. Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy:
        1. žiaci navzájom dodržiavajú zásady slušnosti a dobrých mravov,
        2. žiaci sa k sebe správajú v duchu tolerancie a priateľstva,
        3. žiaci si navzájom pomáhajú,
        4. žiaci sa navzájom rešpektujú,
        5. žiaci netolerujú medzi sebou prejavy správania sa, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť alebo zastrašiť iného žiaka,
        6. žiak svojím správaním a konaním neznemožňuje ostatným spolužiakom získavať vedomosti a zodpovedne pracovať.
        1. Základné pravidlá vzájomných vzťahov medzi žiakmi školy a pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami školy:
        1. žiaci a zamestnanci školy pri vzájomnom kontakte dodržujú zásady slušnosti a morálky,
        2. žiaci školy zdravia všetkých zamestnancov školy,
        3. žiaci a zamestnanci sa vzájomne rešpektujú,
        4. pedagogickí zamestnanci pri vyučovacom procese prejavujú zodpovednosť, trpezlivosť a zásadovosť,
        5. základnou zásadou pri hodnotení vo vyučovacom procese je rovnosť šancí pre všetkých žiakov,
        6. žiaci školy sa pri vyučovacom procese správajú zodpovedne a disciplinovane.
        1. Pedagogický zamestnanec má v súvislosti s výkonom pedagogickej činnosti a odborný zamestnanec v súvislosti s výkonom odbornej činnosti postavenie chránenej osoby.
         

         

        Článok 7

         

        Záverečné ustanovenia

         

        1. Zmeny a doplnky vnútorného poriadku školy schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade, pracovných poradách a po pripomienkovaní na Rade rodičov.
        2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť so Školským poriadkom žiakov triedy ako aj ich rodičov.
        3. Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom 01.09.2023, týmto dňom sa ruší Školský poriadok zo dňa 01. 09. 2021.
         

         

         

        Dodatok č. 1

         

        k školskému poriadku platnému od 01.12.2016

         

        Dištančná forma vzdelávania

         

        Článok 1

        Predmet dodatku

         

        Dodatok k školskému poriadku pojednáva o povinnostiach základnej školy – pedagogických zamestnancov, zákonných zástupcov a žiakov v prípade prechodu školy na dištančnú formu vzdelávania (online vzdelávanie) rozhodnutím riaditeľa školy, MŠVVaŠ SR, ÚVZ SR, RÚVZ Žilina.

         

        Článok 2

        Povinnosti školy

        Škola:

        1. Stanoví podmienky pre úpravu rozvrhu hodín počas dištančného vzdelávania, ako je počet hodín denne pre jednotlivé ročníky v súlade s usmernením pre dištančné vzdelávanie, čas dištančného vzdelávania, počet online hodín v jednotlivých predmetoch, predmety v ktorých sa zadávajú úlohy, striedanie hodín, aby každá hodina bola v časovom úseku riešená aj ako online hodina.
        2. Umožní pedagogickým zamestnancom podľa možností prácu z domu (home office) v zmysle zákonníka práce.
        3. Riaditeľstvo školy informuje obvyklým spôsobom zákonných zástupcov o prechode na dištančnú formu vzdelávania.
        4. Triedni učitelia informujú zákonných zástupcov obvyklým spôsobom o úprave rozvrhu hodín počas dištančného vzdelávania.
        5. Zabezpečí pre zamestnancov vhodné pracovné podmienky a technické vybavenie.

        Článok 3

        Povinnosti zákonného zástupcu

         

        Vzhľadom k tomu, že prechod vyučovania na dištančnú formu nie je prerušenie vyučovania, ale mení sa len forma vzdelávania, platia pre rodiča povinnosti vyplývajúce z bežného plnenia povinnej školskej dochádzky so všetkými dôsledkami. Zákonný zástupca je povinný:

        1. Zabezpečiť pravidelnú účasť žiaka na vyučovacom procese podľa zverejneného upraveného rozvrhu hodín.
        2. Zabezpečiť technické prostriedky pre účasť na dištančnom vzdelávaní žiaka, ktoré umožňujú jeho video a audio pripojenie (kamera, slúchadlá, mikrofón).
        3. Zabezpečiť minimalizovanie rušivých faktorov v domácnosti počas prebiehajúceho vyučovania. 
        4. Zabezpečiť optimálny výkon žiaka počas prebiehajúcej hodiny – plnenie si povinností a úloh, pozornosť na hodine.
        5. Ospravedlniť vopred triednemu učiteľovi neúčasť žiaka na vyučovaní, prípadne bezodkladne, ak sa o neúčasti dozvedel po už skončenej hodine, ak tak zákonný zástupca neurobí, bude neúčasť žiaka evidovaná ako neospravedlnená hodina so všetkými dôsledkami vyplývajúcich z platného školského poriadku.
        6. Pokiaľ technické prostriedky žiaka neumožňujú jeho účasť na online hodine, oznámi túto skutočnosť bezodkladne zákonný zástupca triednemu učiteľovi/učiteľke a následne s triednym učiteľom/učiteľkou dohodne náhradnú formu vzdelávania prostredníctvom doručovania podporných materiálov žiakovi. Materiály na vypracovanie si vyzdvihne priamo v škole žiak, alebo zákonný zástupca, alebo dohodne iný spôsob doručenia ( napr. poštou, e-mailom, .... ), zároveň sa dohodne aj spôsob doručenia vypracovaných úloh do školy.
        7. Pokiaľ to epidemiologická situácia dovolí, škola môže pre žiakov, ktorým technické podmienky neumožňujú vzdelávať sa online, umožniť vzdelávať sa v menších skupinách, o čom zákonného zástupcu informuje triedny učiteľ/učiteľka. Účasť na tomto vzdelávaní je povinná. 8. Pasívny prístup žiaka k dištančnému vzdelávaniu jednotlivých predmetov môže viesť ku klasifikácii predmetu stupňom nedostatočný s celkovým hodnotením príslušného polroku „neprospel“.

         

        Článok 4

        Povinnosti žiaka

         

        Žiak je povinný:

        1. Zúčastňovať sa pravidelne vyučovania podľa upraveného rozvrhu počas dištančného vzdelávania.
        2. Prihlasovať sa pod vlastným kontom a vlastným menom a priezviskom.
        3. Aktívne plniť úlohy uložené vyučujúcimi jednotlivých predmetov.
        4. Počas priebehu hodiny je vždy pripojený online s aktívnou kamerou (bez vyzvania).
        5. Počas hodiny sedieť za stolíkom pri používanom technickom zariadení, má pripravené pomôcky ako na riadnom vyučovaní prezenčnou formou.
        6. S vyučujúcim komunikovať na vyzvanie, kedy si zapne mikrofón.
        7. Vypracovať zadané úlohy a v stanovenom termíne doručiť vyučujúcemu.
        8. Pri doručovaní vypracovaných úloh využívať informačný systém EduPage.
        9. Počas hodiny neje, nechatuje, nevyrušuje ostatných žiakov činnosťami nesúvisiacimi s vyučovacím procesom.
        10. Ak žiak narúša hodinu, nereaguje na upozornenia vyučujúceho, má vyučujúci právo žiaka z hodiny vypnúť a evidovať ho ako neprítomného na hodine, obdobne sa žiak eviduje ako neprítomný, ak nemá počas hodiny zapnutú kameru. O danom porušení informuje vyučujúci zákonného zástupcu, triedneho učiteľa/učiteľku prostredníctvom zápisu poznámky v EduPage.
        11. Ak žiak neabsolvuje v týždni viac ako 50% online hodín zo subjektívnych príčin ( zaspatie, lenivosť, neochota pripojiť sa aj keď má technické podmienky), triedny učiteľ ho preradí na inú formu dištančného vzdelávania – pomocou podporných materiálov, ktoré si bude musieť žiak priamo vyzdvihnúť v škole s inštruktážou na vypracovanie a taktiež aj doručiť do školy vypracované materiály osobne v dohodnutom termíne.
        12. Žiakovi ja zakázané vyhotovovať z prebiehajúcej online hodiny audio alebo video záznam a tento šíriť prostredníctvom sociálnych sietí.
        13. Porušovanie Čl. 4 daného dodatku č. 1 k školskému poriadku sa posudzuje v zmysle Čl. 3 ods. 5 a Čl. 9 Metodického pokynu 22/2011 na hodnotenie žiakov základných škôl.

         

        Článok 5

        Záverečné ustanovenia

         

        Dodatok č.1 k školskému poriadku nadobúda platnosť dňa 01.09.2021.

        Pedagogická rada prerokovala a schválila dodatok č.1 dňa 27.08.2021.

         

         

        V Bytči dňa 27.08.2021                                                                                  Mgr. Katarína Hromcová, riaditeľka školy

      • Kontakt

        • Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235, 014 01 Bytča
        • +421 907 803 874
        • Riaditeľka školy: Mgr. Katarína Hromcová - +421 907 803 874 Zástupcovia riaditeľky školy: - Mgr. Janka Praženicová - +421 915 867 468 - PaedDr. Mária Konečná - +421 905 689 977 - Mgr. Ján Ciesarík - +421 915 867 470 Školský klub detí: - Mgr. Danka Homolíková - +421 915 989 447 Výchovný poradca: - Mgr. Renáta Minarčíková - +421 908 968 317 Účtovníčka: - Mária Bušovská - +421 915 867 471 Práce a mzdy: - Evka Švichká -+421 908 918 701 - Margita Gajdošíková - +421 915 867 473 Školníčka: +421 915 989 448 Údržbár-kurič: +421 917 274 512 Správca areálu: +421 948 007 702 Vedúca školskej jedálne: - Miriam Gašpieríková, 041 553 3855, 0944 330 855, sjmieru@bytca.sk
        • Ul.mieru 1235 014 01 Bytča Slovakia
      • Prihlásenie