Dňa 22. 11. 2024 sa žiaci 7. – 9. ročníka zúčastnili besedy spojenej s multimediálnou projekciou v rámci výchovno – vzdelávacieho programu „NEZP“ (Najbohatšie ekosystémy planéty Zem). Tento program je zameraný na ochranu dažďových pralesov a ohrozených druhov živočíchov a rastlín v ekosystéme Leuser na ostrove Sumatra v Indonézii a projektu „Green Life“. Náplňou projektu je ochrana divočiny na Sumatre. Organizácií sa podarilo založiť za podpory nadšencov súkromnú česko – slovensko – indonézsku rezerváciu v pralese, ktorá má už dnes rozlohu viac ako 300 ha.
O aktivitách organizácie a úsilí tejto mladej skupiny dobrodružných nadšencov pre záchranu ekosystémov na ostrove nám aj tento rok prišiel porozprávať Tomáš Šmátrala a Michaela Kršáková. Tomáš žiakom ponúkol cez videá možnosť vidieť život kritický ohrozených živočíchov v prirodzenom 9prostredí, ktorých nasnímali rozmiestnené fotopasce v rezervácií na ostrove Sumatra. Žiaci takto lepšie pochopili, čo je úlohou takejto záchrannej dobrovoľníckej skupiny priamo v teréne. Tomáš apeloval na žiakov, aby rozmýšľali kriticky a hľadali pravdivé informácie a mysleli na to aj v budúcnosti, ak budú napríklad pracovať na pozíciách, ktoré rozhodujú o ochrane prírody.
V závere prednášajúci Tomáš predstavil vzdelávací projekt PRALES DEŤOM, ktorá pôsobí v oblasti ochrany pralesov a oceánov v Indonézii už niekoľko rokov. Žiaci na konci dostali od Tomáša ponuku a návod ako sa stať dobrovoľníkom, vycestovať a túto prácu si vyskúšať so svojimi rodičmi priamo v teréne po jeho boku.
A ako nato?
Žiaci sa dozvedeli, že najviac pomôžeme všetkým ľuďom na svete tým, že zachováme divokú prírodu, zdravý oceán a ďalšie funkčné ekosystémy.
„Každý si nájde spôsob ako môže svojou troškou prispieť v chráme prírody, treba len chcieť.“
Touto krásnou myšlienkou ukončil Tomáš svoju prezentáciu.
Ďakujeme, prednáška sa veľmi páčila a už teraz sa žiaci tešia na pokračovanie.
Ing. Martina Hrušíková