CHKO Strážovské vrchy ukrývajú Národnú prírodnú rezerváciu Súľovské skaly.
Žiaci piateho ročníka mohli spoznať faunu a flóru Súľovských skál, ktoré sa rozkladajú neďaleko mesta Bytče. Najobľúbenejšia trasa vedie po náučnom chodníku zo Súľova až na Súľovský hrad.
My sme si vybrali na svoje pozorovania práve túto oblasť. Pre žiakov bolo pripravených niekoľko didaktických hier. Začali sme hrou: „Tajomstvo na strome/ pod stromom“. Žiaci pozorovali hmyz, ktorý spadol do otvoreného dáždnika, ktorý sme uviazali na spodný konár stromu a potriasli a mohli sa tak zoznámiť s organizmami žijúcimi na buku a pod bukom.
Didaktická hra: „Prekvapenie pri studničke“. Žiaci pozorovali ekosystém studničky. Ich úlohou bolo nafotiť a neskôr spísať všetky a živé a neživé časti tohoto ekosystému.
Didaktická hra: „Kde sa skrývajú“. Žiaci hľadali prístrešia zvierat. Snažili sa nájsť obydlia hmyzu pod machom, lístím, v dutinách stromov, v prírodných dutinách, medzi kameňmi alebo v kmeňoch padnutých stromov či v blízkosti vody, alebo na vrcholkoch kríkov a podobne. Cieľom bolo pozorovanie takýchto prírodných domčekov zvierat.
Medzi posledné didaktické hry sme zaradili hru: „Organizmy skál“. Žiaci mohli pri realizovaní tejto hry pozorovať výskyt lišajníkov v prírode a mohli si tak pozrieť symbiotický život huby a riasy prostredníctvom výskytu lišajníka priamo v prírode.
Najzaujímavejšia a najúspešnejšia didaktická hra pre žiakov bola hra „ Hľadanie pobytových znakov živočíchov“. Žiaci počas celej trasy nachádzali stopy zvierat v teréne, trus živočíchov, zvyšky potravy, perie, videli množstvo hniezd vtákov, počuli zvuky spevavých vtákov.
Nakoniec sa žiakom podarilo zozbierať cez fotografie naozaj množstvo dôkazov o živote a rozmanitosti rastlín a živočíchov v NPR Súľovské skaly.
Veľmi pekne chcem poďakovať triede V. C za ich nadšenie a disciplinovanosť pri plnení pripravených aktivít na našej exkurzii do Súľovských skál.
Ing. Katarína Plačková