• Novinky

            • Aj slovenčina môže byť obľúbená

              Každoročne si žiaci ôsmych a deviatych ročníkov našej školy zmerajú sily na Olympiáde zo slovenského jazyka.

              Ústredným bodom olympiády je vytvorenie priestoru, kde sa môžu naši študenti ukázať vo svojej najlepšej forme. Hodnotí sa ich pochopenie jazyka, štylistické schopnosti a originálny prístup. Súťažiaci preukážu nielen znalosť pravidiel slovenského pravopisu a gramatiky, ale aj schopnosť analyzovať literárne diela a tvoriť samostatné slohové práce.

              Víťazkou sa stala Nellka Kvašňovská z 8.D, druhé miesto získal Matej Ciesarík z 9.B a na treťom stupni bola jeho spolužiačka Emka Burandová, všetkým blahoželáme.

              Mgr. Ivana Puchoňová

            • Spoznaj región Turiec a jeho významných dejateľov

              Naši piataci sa vybrali spoznávať zaujímavé miesta a osobnosti regiónu Turiec. V Martine navštívili autentické priestory domu spisovateľa, projektanta, výtvarníka Jozefa Cígera Hronského, kde si pozreli dobové fotografie, vecné pamiatky, ukážky literárnej a výtvarnej tvorby, životopisné dokumenty a na chvíľu sa preniesli do rozprávkového sveta Budkáčika a Dubkáčika.

              Do úplne iného sveta pokračovali ich ďalšie kroky. Prírodovedné múzeum Andreja Kmeťa poskytlo žiakom nádherné expozície neživej a živej prírody Turca, ukážky hornín, skamenelín, biotopov inštalovaných do pôsobivých diorám. Mohli nielen pozerať, ale aj interaktívne pracovať a zapojiť tak všetky zmysly.

              Odchádzali plní nových vedomostí, atraktívnych dojmov a zážitkov, ktoré mali možnosť získať mimo školských lavíc a tradičnej učebnice.

              Vyučujúce slovenského jazyka a literatúry

            • Papier ako vstupná brána do programovania

              11. 11. 2024 trieda II.D zažila netradičný školský deň plný smiechu a učenia! 😄 Žiaci sa stretli s programovaním na papieri a objavili nový svet plný veselých máp a zábavných úloh. 🗺️✏️Hlavnou hviezdou dňa bola postavička Flurb, ktorú mali žiaci za úlohu priviesť k jeho obľúbenému ovociu 🍎🍌 najkratšou i najdlhšou trasou. Po teoretickom pochopení a krátkej inštruktáži sa malí programátori pustili do praktickej práce a naučili sa ovládať robota🤖.

              Spoločne pochopili význam slov ako programátor, program a algoritmus. Mladí objavitelia zároveň posilnili svoju schopnosť riešiť problémy a tvoriť nápady. Pri aktívnej dvojhodinovke si druháci užili veľa zábavy a smiechu spolu s triednou pani učiteľkou PeadDr. Ivankou Hromcovou a kamarátmi. 😂👫

              Tento deň bol nielen poučný, ale aj plný radosti a nových zážitkov.

              Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.

            • Šarkaniáda ŠKD

              Pondelkové popoludnie v ŠKD bolo veselé a plné bohybu. Úžasný spôsob ako podporiť deti v pohybe. Deti nadšene behali so šarkanmi a vychutnávali si slnečný deň. Vietor bol priaznivý a šarkany lietali dosť vysoko. Všetci dostali na konci sladkú odmenu a diplom za účasť.

              Vychovávateľky: Beáta Smetanová, Alena Sláviková, Katarína Struhalová a  Martina Bolčeková

            • Bedminton okresné kolo 2024

              Dňa 6.11.2024 sa konalo okresné kolo žiakov a žiačok ZŠ v bedmintone, ktorého sa zúčastnilo 7 škôl z okresu. Našim chlapcom sa podarilo získať krásne 3. miesto. Zloženie chlapcov: Oliver Kulíšek (8.B), Martin Štefún (8.B) a Alex Kubala (5.C). Gratulujeme. 

              Mgr. Ján Rábara

            • Papieroví hrdinovia

              Naša škola v októbri organizovala jesenný zber papiera pod názvom Papieroví hrdinovia. Všetky triedy sa aktívne zapojili a usilovali nazbierať čo najviac papiera. Najväčší úspech však dosiahli naši malí prváci, ktorí spolu odovzdali 1685 kg papiera.

              Za svoju usilovnosť boli odmenení sladkými koláčikmi a osviežujúcim džúsikom v cukrárni Srdiečko, kde spoločne oslávili svoje víťazstvo. Veľké poďakovanie patrí aj rodičom, ktorí podporili svoje deti a prispeli k tomuto skvelému výsledku. Pre našich prváčikov to bol zážitok plný radosti a zaslúženej odmeny za ich spoločnú snahu.
               

              Ďakujeme 💚, dievčatká a chlapci z 1.D triedy!

              Mgr. Danka Ciesaríková

            • Pasovanie prvákov

              Stať sa prvákom čitateľom, je naozaj veľká vec. Aby na toto obdobie deťom zostali krásne spomienky, čakal na nich slávnostný čitateľský deň.

              V dňoch od 4.11. 2024 – do 6.11.2024 sa uskutočnila veľká  slávnosť našich prváčikov v Mestskej knižnici Bytča - Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice. Pasovačka bola naozaj veľkou udalosťou. Deti privítala kráľovná Knihomila, spolu s pani knihovníčkami a odovzdala im čitateľské preukazy. Pani knihovníčky pripravili pre nich rôzne úlohy a naši prváci všetky úspešne splnili.

              Našim žiačikom prajeme veľa úspechov, odhodlania a trpezlivosti pri zvládnutí  čitateľských zručností. Želáme im, aby chodili do školy s úsmevom a radosťou a každá kniha, nech im prinesie nové zážitky.

              Mgr. Emília Kollárová,  triedne pani učiteľky prvého ročníka

               

            • Digitálne planetárium

              V stredu 6. novembra vyrástlo v našej škole prenosné digitálne planetárium. Štvrtáci si obohatili svoje vedomosti z prírodovedy zábavnou, atraktívnou a zážitkovou audiovizuálnou formou.

              Deti sa preniesli do virtuálneho sveta, kde sa zoznámili s dennou a nočnou oblohou, pozreli si, ako súvisia svetové strany a východy/západy Slnka a pohyb Slnka po oblohe. Na tmavej nočnej oblohe pozorovali Mesiac a jeho postupne meniacu sa podobu, súhvezdia a preleteli aj celou slnečnou sústavou.  Prostredníctvom vzdelávacieho filmu o tučniakovi Jamesovi a polárnom medveďovi Vladimírovi objavili záhadu polárnej noci.

              Ďakujeme príjemným lektorom z hvezdárne za vynikajúci vesmírny zážitok!

              Mgr. Zuzana Nemčeková

            • Vesmír v IV. A

              Po dobu niekoľkých týždňov sa žiaci 4.A venovali téme Vesmír. Svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti vyhľadávať informácie, spracovať ich a prezentovať  pred spolužiakmi si overili pri tvorbe a prezentovaní témy Vesmír.

              Pri hodnotení projektu sme brali do úvahy obsah, rozsah, formálnu i obsahovú stránku spracovaného projektu. Nemať trému a predstúpiť pred spolužiakov, povedať verejne to, čo sa doma naučili bolo pre niektoré deti veľmi náročné. Zvládli to však veľmi pekne.

              Pri prezentovaní projektov sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí – Ako pracujú ľudia vo vesmíre, čo si dávajú kozmonauti na obed, večeru. Spoznali sme detstvo a život Neila Amstronga, podrobne sme skúmali planétu Saturn, Venušu, Mars, Mliečnu dráhu, Čiernu dieru, hviezdnu oblohu ....

              Mgr. Ľubica Gabajová

            • Mesiac úcty k starším

              Opäť je tu jeseň a mesiac október, ktorý v plnej kráse čarovných farieb zaujal svoje miesto. Október je mesiac, ktorý je oslavou jesene života a pripomienkou úcty k všetkým starším ľuďom. Žiaci 1. stupňa si s láskou pripravili pre svojich starkých krásne pozdravy, milé darčeky, srdiečka, spolu s krásnou básničkou.

              Milí naši starkí, prešli ste jarou a letom života.

              Nadišla jeseň - nech je krásna, pokojná a slnečná!

              Naša babka a náš dedko,
              milí sú nám nadovšetko.
              Keď k nám prídu na návštevu,
              veselo je u nás veru.

              Babka vždy len usmieva sa,
              s dedkom zasa dobre hrá sa.
              Vždy, keď prídu oni k nám,
              dobre a veselo je nám. 

            • Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti

              24. 10.  - 31. 10. 2024

              Mediálna   gramotnosť je spôsobilosť chápať a dešifrovať mediálne obsahy, ktoré k nám prichádzajú informačnými kanálmi - prostredníctvom tlače, televízneho a rozhlasového vysielania, internetu a podobne. Každý z nás je mediálne gramotný – dokáže sledovať médiá, narábať s nimi, získať z nich informácie a nechať sa nimi zabávať. Avšak nie každý dokáže mediálny obsah interpretovať.

              Aj tento rok vyhlasuje UNESCO posledný októbrový týždeň za Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti. Ústrednou témou aktuálneho ročníka je „Mediálna a informačná gramotnosť v digitálnom priestore“. Cieľom je na globálnej i národnej úrovni posilniť prostredníctvom rôznych aktivít schopnosť jednotlivcov a spoločnosti porozumieť a kriticky posudzovať informácie v digitálnej dobe a prispievať k lepšiemu porozumeniu mediálnych a informačných výziev. Vyučujúce sa mohli zapojiť do aktivít pre mladšie i staršie deti.

              Aktivita pre mladších žiakovi – Dobro a zlo v rozprávkach. Aktivita bola zameraná na vnímanie rozprávky, stimuluje pozornosť dieťaťa a zameriava sa na detaily v príbehu. Dieťa charakterizuje negatívne a pozitívne postavy. Rozprávka v rôznych mediálnych podobách aktivizuje tvorbu deja, písania písmen, slov. Obrázková postupnosť dejovej línie rozvíja jednu z desiatich kompetencií mediálnej gramotnosti.

              Staršie deti získali vedomosť o umelej inteligencii, ako funguje, kde môžeme nájsť prvky AI v bežnom živote. Jedna z aktivít bola zameraná na tvorbu plánu médií, ktoré žiak využíva pri učení. Deti pracovali s mediálnym zápisníkom počas jedného týždňa. Zisťovali, koľko hodín denne strávia s rôznymi médiami a za akým účelom ich využívajú.  

              Veríme, že osveta v oblasti mediálnej gramotnosti prispela k správnemu používaniu a využívaniu médií v živote našich žiakov a zvýšila ich kompetencie.

              Náučné video k aktivite: https://viki.iedu.sk/resources/resource/reso-2318651d-f05d-469ca4e0-1acda1f47182?userResourceContext=false 10 kompetencií mediálnej gramotnosti

              10 kompetencií mediálnej gramotnosti

              https://www.statpedu.sk/files/articles/dokumenty/ucebnice-metodiky-publikacie/10-kompetencii-medialnej-gramotnosti.pdf

              Mgr. Ľubica Gabajová

            • Prednáška o dospievaní - život plný zmien 2024

              V dňoch 22.10. a 23.10. sa žiaci 5. - 7. ročníka zúčastnili prednášky o dospievaní. Pani lektorka Mgr. Holecová im porozprávala o zmenách v období dospievania.

              Pani lektorka poradila žiakom ako sa nestresovať stresom v  puberte.  Žiaci si na prednáške mali možnosť uvedomiť, že v období puberty sa mení nie len ľudské telo dospievajúceho, ale hlavne sa zvyšuje tlak rodičov na svoje deti, zväčšujú sa nároky v škole a žiakom zaplavujú myseľ nové pocity, túžby ovplyvnené hormónmi.  Toto obdobie v nich častokrát vyvoláva stres. Uviedla ako sa stres prejavuje a aké sú techniky na jeho eliminovanie. Žiaci sa následne naučili stres pomocou týchto techník zvládnuť, aby opadol. V závere spoločne zhrnuli, kedy nastane správna rovnováha a žiakov stres navštívi. 

              Pani lektorka sa na prednáškach venovala aj téme ako ovplyvňujú sociálne siete naše vzťahy. Apelovala na fakt, že nové technológie sú super – žiaci objavujú cez nich  veľa vecí, môžu rýchlo a priamo komunikovať s kamarátmi, sú zábavné...., ale tiež  môžu veľmi ublížiť. Chcela, aby si žiaci uvedomili, že keď niečo zverejnia na internete, strácajú nad tým kontrolu, môže to totiž zdieľať ktokoľvek.  Preto žiakom priblížila niekoľko základných pravidiel:

              1. Rešpektujte seba samého a nezverejňujte fotky, za ktoré by ste sa mohli v budúcnosti hambiť.
              2. Rešpektujte súkromie ostatných.
              3. Nepredstierajte, že ste niekto iný.
              4. Nechcite byť za každú cenu obľúbení.
              5. Ak máte s niekým problém, povedzte mu to do očí.
              6. Dobre si premyslite, kým zverejnite akýkoľvek text, či komentár.

              Tip pani lektorky ako sa vyrovnať s pubertou v kocke znel: „Pravidelne a zdravo jedz, spi aspoň 8-9 hodín denne, obmedz ponocovanie pri PC, pred spaním vypni mobil, športuj, energetické nápoje nekonzumuj, buduj si pekné priateľstvá a maj primerané sebavedomie.“

              Ďakujeme veľmi pekne pani Holecovej za prednášku a jej cenné rady.

              Ing. Martina Hrušíková

            • Jesenné účelové cvičenie

              V utorok 29. októbra sa naši žiaci zúčastnili jesenného účelového cvičenia v okolí školy. Počas tohto dňa mali možnosť zažiť rôzne aktivity, ktoré im pomohli rozvíjať svoje zručnosti a vedomosti. Program zahŕňal turistický pochod, počas ktorého deti spoznávali miestnu prírodu a orientovali sa v teréne. 

              Súčasťou cvičenia bol aj nácvik evakuácie, pri ktorom sa žiaci naučili dodržiavať bezpečnostné pravidlá a spolupracovať s ostatnými v neočakávanej situácii. 

              Ďakujem všetkým za účať a tešíme sa na ďalšie podobné akcie.  

            • Šachový turnaj žiakov v Bytči

              Dňa 25. októbra sa v Mestskej knižnici v Bytči uskutočnil šachový♟️ turnaj, ktorý zorganizovala vedúca knižnice pani Ľubica Raždíková v spolupráci s TZOB Bytča. Turnaj slávnostne otvoril pán viceprimátor Ing. Juraj Babušík, ktorý privítal všetkých zúčastnených a poprial im veľa šťastia v súťaži. 🍀

              Súťaže sa zúčastnili žiaci dvoch základných škôl z mesta Bytča. Turnaj bol plný napätia, kde sa prejavili pevné nervy, šachové umenie a trpezlivosť hráčov. Počas siedmych kôl, ktoré generoval PC program, sa ukázali najlepší hráči a určili sa víťazi.🏆

              Na 1. mieste sa umiestnili Oliver Krajči z 9.B a Sebastián Gežo z 9.C. Medzi dievčatami získala 2. miesto Katarína Poliaková z 8.C a 3. miesto Ivona Hančíková z 8.A. Víťazom srdečne zagratulovali organizátori a odovzdali im diplomy. Účastnícky diplom čakal na každého šachistu. 📜

              V novembri sa bude konať krajské kolo v Zakamennom a veríme, že mladí šachisti z Bytče v ňom uspejú. Poďakovanie patrí organizátorom a učiteľom, ktorí hráčom vytvorili príjemnú atmosféru a občerstvením sa postarali o ich pohodlie. 

              Držíme palce našim šachistom! 🤞                                                                   

              Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.

            • Cezpoľný beh - okresné kolo 2024

              24.10.2024 sa konalo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov a žiačok základných škôl a osemročných gymnázií na Kaplnke v Bytči. Naše dievčatá Liliana Kmecíková (7.A), Lucia Gerová a Natália Kameniarová (7.C) ako družstvo získali 3. miesto. Oliver Peter Kulíšek (8.B) získal ako jednotlivec 2. miesto. Gratulujeme. 

              Mgr. Ján Rábara

            • Divadelné predstavenie v ŠKD

              Bol raz jeden hlúpy Jano, namiesto nie vravel áno.
              Miesto áno zasa nie, mali s ním len trápenie…

              V utorok 15. októbra 2024 sme v našom Školskom klube detí po roku  opäť privítali hercov z divadla Portál, ktorí k nám prišli až z ďalekého Prešova.  Tentoraz nám  v rámci dvoch predstavení predstavili činohernú veselú rozprávku na ľudový motív  „O hlúpom Janovi“.

              Popletený príbeh o tom, ako láska a dobro zvíťazí nad hlúposťou bol plný hudby, vtipných scénok a interaktívnej zábavy. Protagonisti svojim majstrovstvom dokázali deti vtiahnuť do deja a aktívne ich zapájali do predstavenia. 

              Ďakujeme hercom za príjemne strávené popoludnie, umelecký zážitok a vedeniu školy za pomoc s organizáciou a prípravou. Už teraz sa tešíme na ďalšie predstavenie.

              Vychovávateľky ŠKD

            • Mesiac úcty k starším v ŠKD

              Mesiac október môžeme považovať za akýsi prechod medzi ročnými obdobiami. Slnečné dni babieho leta nám s nostalgiou pripomínajú sladkosť a teplo letných dní, ktoré sú nenávratne za nami. Je v tom symbolika, že práve tento mesiac je venovaný seniorom.

              Deti v ŠKD sa prostredníctvom rôznych činností venovali aj tejto téme. Rozhovory, výtvarné či čitateľské aktivity pomáhajú deťom pochopiť, ako sú pre našu spoločnosť dôležití starší ľudia, aká bola ich úloha pri vytváraní hodnôt. Aj takouto formou si deti vytvárajú  pozitívny vzťah k samému sebe a ku všetkým, ktorí sú okolo nich. Učia sa mať úctu k hodnotám a práci dospelých.

              Tento rok sme sa spoločne rozhodli, že vo všetkých oddeleniach vyrobíme pozdravy, ktoré sme odovzdali pedagógom, ktorí sú na dôchodku a pravidelne sa stretávajú vo svojom klube dôchodcov.

              Vychovávateľky ŠKD

            • Európsky týždeň programovania - AHOJ VESMÍR

              Európsky týždeň programovania, známy ako Code Week, je každoročné podujatie, ktoré sa koná v októbri a zameriava sa na podporu programovania a digitálnej gramotnosti medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií.

              Naši tretiaci sa zúčastnili vzdelávacej aktivity s názvom “Ahoj vesmír”, kde si vyskúšali blokové programovanie v prostredí Code.org 🌌. V tematickom prostredí vesmíru sa učili programovať pomocou jednoduchých blokov. Pri každej jednej lekcii čítali s porozumením a len pri pochopení sa dostali na ďalšiu, náročnejšiu úroveň 🚀.Šikovní žiaci umožnili prostredníctvom programovania postavičkám ožiť a vytvárali jednoduché dialógy. Po prvýkrát sa stretli s vetvením programu pri algoritmickom procese, ktoré im trochu ponamáhalo hlavičky, ale zdarne si s ním poradili 🧠. Malí nadšenci si chceli rozšíriť obzory, a tak okrem témy vesmíru prešli aj témami jedla, retra a emoji 🍕🎮😊za pomoci starších spolužiačok Sofie a Terezky z 9.D. V hodinách plánujeme pokračovať. Za tento skvelý výkon si zaslúžili certifikáty 🏅 rovnako ako aj naša škola 💪, ktorá získala certifikát EUROPE CODE WEEK, podporovaný Európskou komisiou.

              Programovanie nie je len o písaní kódu, ale aj o riešení problémov a tvorbe nových riešení. Európsky týždeň programovania 2024 podporuje kreativitu a inovatívne myslenie, čo je nevyhnutné pre pokrok žiakov a žiačok v rôznych oblastiach.

              Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.a kolektív pedagógov informatiky

            • Literárno-dejepisný október

              Mesiac október sa každoročne nesie v znamení netradičných hodín slovenského jazyka, literatúry v prepojení s dejepisom, geografiou a výtvarnou výchovou. Spoznávame miesta, kde sa narodili, žili a tvorili významné osobnosti literatúry, vynálezcovia a národní hrdinovia, čím zároveň prehlbujeme poznatky z literárnej geografie. Takto majú žiaci možnosť vidieť prostredie, v ktorom vyrastali a pôsobili a zároveň spoznávajú kúty Slovenska.

              Naša prvá cesta viedla po stopách štúrovcov. Ôsmaci navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, jeho pamätnú izbu a miesto jeho odpočinku. Stopy štúrovcov nás viedli na Devín, kde si kedysi slávni štúrovskí dejatelia počas jednej z vychádzok dávali slovanské mená, ako Velislav, Miloslav a iné, na počesť našej dávnej histórie.

              V tomto duchu pokračovali aj siedmaci, ktorí navštívili Liptovský Mikuláš, kde spoznali históriu a činnosť spolku Tatrín, ktorý tiež založili štúrovci. Stal sa centrom kultúry a vzdelanosti svojej doby. Navštívili aj dom, v ktorom žil a tvoril Janko Kráľ, člen štúrovskej skupiny. Zoznámili sa s jeho tvorbou, pozreli si nábytok, ktorý používal a zasadli za stôl vtedajšej súdnej rady. V rámci múzea J.Kráľa si pozreli aj expozíciu známeho vynálezcu Aurela Stodolu a tiež expozíciu židovskej kultúry, ktorá obohacovala život ľudí v meste do 2.svetovej vojny. V Liptovskom Mikuláši súdili aj hrdinu z ľudu Juraja Jánošíka. Aby si žiaci vedeli predstaviť, ako vyšetrovanie prebiehalo, navštívili aj expozíciu mučiarne s dobovými vynucovacími prostriedkami. Pochopili, že žijú v omnoho lepšej dobe ako kedysi. A na záver si v rámci VYV pozreli výstavu paličkovanej čipky, ktorá je dôkazom šikovnosti a umenia nášho národa.

              Naše októbrové putovanie sme ukončili návštevou Dolného Kubína, kde žil a tvoril velikán slovenskej literatúry P.O. Hviezdoslav. Žiaci sa dozvedeli nielen zaujímavosti z jeho života, videli maketu jeho domu, predmety, oblečenie, nábytok. Na záver nás čakala modrá drevenička v Jasenovej, kde sa narodil, žil a tvoril Martin Kukučín, slovenský spisovateľ, lekár a učiteľ. Tu spoznali, v akých náročných podmienkach žili kedysi ľudia a aj napriek tomu dokázali byť úspešní.Každá z ciest bola pre deti obohacujú, plná emócií a zážitkov.

              Učiteľky SJL, DEJ, GEG a VYV

      • Kontakt

        • Základná škola Bytča, Ulica mieru 1235, 014 01 Bytča
        • +421 907 803 874
        • Riaditeľka školy:
          - Mgr. Katarína Hromcová - +421 907 803 874

          Zástupcovia riaditeľky školy:
          - Mgr. Janka Praženicová - +421 915 867 468
          - PaedDr. Mária Konečná - +421 905 689 977
          - Mgr. Ján Ciesarík - +421 915 867 470

          Školský klub detí:
          - Mgr. Danka Homolíková - +421 915 989 447

          Zdravotníčka:
          - Mgr. Katarína Halasová - +421 905 412 092

          Výchovná poradkyňa:
          - Mgr. Renáta Minarčíková - +421 908 968 317

          Kariérna poradkyňa:
          - Mgr. Simona Koštialová - +421 948 106 627

          Účtovníčka:
          - Mária Bušovská - +421 915 867 471

          Školníčka: +421 915 989 448

          Správca areálu: +421 948 007 702

          Vedúca školskej jedálne:
          - Miriam Gašpieríková, 041 553 3855, 0944 330 855, sjmieru@bytca.sk
        • Ulica mieru 1235
          014 01 Bytča
          Slovakia
        • 37798383
        • 2021475390
      • Prihlásenie