Milé mamičky, prajeme vám krásny sviatok plný radosti, objatí a úsmevov, nech je váš deň naplnený láskou, pokojom a vďačnosťou, ktorú si zaslúžite každý jeden deň. 💐
Novinky
Krásny Deň matiek🌷
28
Deň matiek v ŠKD
Mama je slovo kratučké, milé, láskavé. Každé dieťa si pri tomto slove predstavuje svoju mamu. Práve každú druhú májovú nedeľu oslavujú svoj sviatok mamičky. Ani my v ŠKD sme na mamičky s deťmi nezabudli. Rozprávali sme sa o tom, prečo majú maminky dôležité miesto v živote deti. Pisali odkaz do fľašky, za čo ďakujú svojej mame, počúvali pesničku Tak sa neboj mama, keď maľovali portrét svojej mamy. Pomocou topenia vosku a formičky vyrábali voňavé voskové srdiečka, nafotili sme fotky.
Mgr. Alena Sláviková
13
Talent z našej školy uspel v celoslovenskej výtvarnej súťaži
Dňa 5. mája 2025 sa v rámci Dňa Milana Rastislava Štefánika v Lučenci uskutočnilo slávnostné vyhlásenie výsledkov 12. ročníka tejto celoslovenskej výtvarnej súťaže. Gratulujeme Ivonke Hančíkovej z VIII. A, ktorej práca sa dostala medzi 5 najlepších vo svojej kategórii.
Súťaž Štefánikove cesty za poznaním nám pripomenula odkaz jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín – generála Milana Rastislava Štefánika, vedca, diplomata, vojaka a vizionára, ktorý sa neúnavne zasadzoval za vznik Československa.
Ivonke ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školy a prajeme jej, nech ju umenie baví a prináša radosť.
Mgr. Dana Tisová
Sebapoškodzovanie u detí
Srdečne Vás pozývame na workshop s témou sebapoškodzovanie u detí, ktorý organizujeme v spolupráci s krízovým centrom KÁČKO Žilina a s podporou Nadácie SPP v rámci grantového programu SPPravme to pre naše deti. Workshop sa uskutoční 20. mája 2025 o 17:00 hod v kongresovej miestnosti ZŠ Ul. mieru 1235, Bytča. Podujatie je určené pre rodičov a učiteľov z okresu Bytča.
Tešíme sa na stretnutie s Vami.
Pomoc existuje!
Sebapoškodzovanie sa môže objaviť v živote kohokoľvek z nás. Podľa štatistiky mentalhealth.org.uk sa predpokladá, že asi 20 % mladých ľudí sa sebapoškodzuje, pričom väčšina z nich si začína ubližovať vo veku 12 rokov. Mladí ľudia, ktorí si prechádzajú náročným obdobím a najviac potrebujú pomoc ju najmenej hľadajú u dospelých.
Počas tohto mesiaca sa budeme téme sebapoškodzovania venovať viac. V spolupráci s odborníkmi z IPčko.sk, ktorí sa o ťažkostiach a duševných bolestiach mladých ľudí často dozvedia ako prví, nás čaká workshop na tému SEBAPOŠKODZOVANIE U DETÍ určený pre rodičov a učiteľov z okresu Bytča.
Ďalšia akcia bude venovaná žiakom našej školy, kde si budú môcť prísť vyrobiť vlastnú krabičku bezpečia so školskou psychologičkou.
A posledná akcia venovaná učiteľom, bude zameraná na oboznámenie sa s obsahom krabičky bezpečia a pomocou, ktorú prináša.
Čo to krabička bezpečia je, čo obsahuje a kde ju na škole nájdete sa dozviete v ďalšom článku pod názvom Pomoc existuje!
O akciách, ktoré nás čakajú, Vás budeme priebežne informovať.
Mgr. Simona Križanová, kariérna poradkyňa
Mgr. Lucia Synáková, školská psychologička
Tajomné príbehy kníh
To, že je Slovensko krajina s bohatou regionálnou rozmanitosťou, si mnohí z nás často neuvedomujeme. Na túto výnimočnosť poukazuje spisovateľka Lenka Šingovská vo svojej tvorbe. Svoje knihy vydáva v dvojjazyčnej podobe. Mapuje v nich kultúrne, historické a prírodné bohatstvo našej krajiny, pričom čerpá z histórie opradenej mnohými tajomstvami. My sme mali možnosť stretnúť sa s ňou osobne v Mestskej knižnici v Bytči, kde nám predstavila svoju tvorbu. Pútavé rozprávanie o hodnotách a prírodnom bohatstve Slovenska, ale aj postupy, ako vznikne kniha, spomienky, dobrodružstvá nám pani Lenka priblížila tak, že určite niektorí dostanú chuť navštíviť dané lokality, aby zažili atmosféru výnimočných miest alebo siahnu po jej zaujímavých knižkách.
Mgr. Mária Šudová, Mgr. Ivana Puchoňová
Mgr. Marika Bučová, Mgr. Renáta Minárčíková
3
Relaxácia a aktivácia zmyslov
Dievčatá a chlapci zo 4. D sa zúčastnili relaxačnej hodiny, v rámci ktorej mali možnosť vyskúšať si prostredie senzorickej miestnosti a multisenzorickej miestnosti. Chlapci sa rozhodli využiť senzorickú miestnosť s možnosťou využitia rôzných podnetov rozvíjajúcich zmysly, propriocepciu, taktilné a vestibulárne vnímanie ako napríklad hojdanie sa, šmýkanie, ponáranie sa v guličkovom bazéne, ležanie na vodnej posteli a mnohé iné. Dievčatá využili multisenorické prostredie, v ktorom sa ponorili do hĺbky oceánu, v ktorom mali možnosť rozvíjať a aktivovať svoje zmysly ako je zrak, sluch, čuch, hmat, vnímanie svojho tela. Efekt oceánu nám umožnila zažiť senzorická lampa - oceán, ktorá obsahuje niekoľko zvukových nahrávok, okrem toho si dievčatá vyskúšali svietiace loptičky, chladivý gél Happy senso, hmatové vrecúška. Tieto pomôcky boli zakúpené vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.
Mgr. Lucia Synáková, školská psychologička
10
Výchovný koncert ZUŠ Bytča
2. 5. 2025 sa žiaci 2. stupňa našej školy zúčastnili výchovného koncertu, ktorý pre nás pripravili žiaci hudobného a tanečného odboru zo ZUŠ v Bytči. Vypočuli sme si klavírne vystúpenie, saxofón, akordeón, bicie i rockovú kapelu. Videli sme tanečné vystúpenie zamerané na problematiku šikany v spoločnosti. Koncert prijali naši žiaci veľmi pozitívne, páčil sa im. Už teraz sa tešíme na ďalší koncert, ktorý pripravia deti deťom.
Mgr. Ivana Lukácsová
Oživenie snoezelen
Vďaka finančnej podpore Nadácie SPP máme možnosť efektívnejšie pracovať v rámci individuálnych či skupinových interevencií so žiakmi našej školy v Snoezelen – multisenzorickm prostredí. V tomto špecifickom prostredí pracujú so žiakmi vyškolení pracovníci našej školy. Vo všeobecnosti cieľom nie je len uvoľnenie, pohoda a spokojnosť, ale aj stimulácia zmyslového vnímania a podporovanie rozvoja osobnosti klienta. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy a zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom/rodičom. V pedagogickej praxi môže Snoezelen slúžiť ako opatrenie zamerané na podporu procesu výchovy a vzdelávania. (https://3lobit.sk/co-je-snoezelen).
Mgr. Lucia Synáková, školská psychologička
Stavanie mája
Na speváckej súťaži Slávik Slovenska sa počas vystúpení zrodila myšlienka pripomenúť si krásne jarné zvyky. A tak sa aj stalo. V stredu 30. apríla sa v areáli našej školy konala milá akcia – stavanie mája, ktorá sa niesla v duchu ľudových tradícií. Dievčatá a chlapci, oblečení v krojoch, ozdobili máj farebnými stužkami, čím mu dodali krásny vzhľad. Celé podujatie bolo sprevádzané spevom ľudových piesní, ktorý znel v sprievode harmoniky a heligónky. Deti sa pri zdobení mája navzájom povzbudzovali, s chuťou hrali, spievali a spoločne si užívali túto jarnú tradíciu.
Ďakujeme Jankovi Ciesaríkovi a Ľubkovi Hvorečnému za ich pomoc pri príprave a postavení školského mája 🌳.
Ozdobením mája deti symbolicky privítali aj najkrajší mesiac máj, ktorý so sebou prináša veľa lásky ❤️, slnečných dní ☀️ a rozkvitnutých nádejí 🌼🍀🌺. Postavený máj bude počas celého mesiaca zdobiť areál našej školy, pripomínajúc nám bohatstvo tradícií a kúzlo jarných dní 🌷.
Fotky a video nám poskytol Janko Rábara, ktorému ďakujeme za zachytenie milých okamihov.
Mgr. Ivana Lukácsová, Mgr. Danka Ciesaríková
14
Od krízy k nádeji: Ako UNICEF pomáha deťom
Dňa 28. apríla 2025 sa na našej škole uskutočnila prednáška pána Lukáša Cerovského, koordinátora UNICEF pre školy, ktorý žiačkám a žiakom z 8.D triedy priblížil históriu a súčasnú činnosť UNICEF. 👏
V súčasnosti je, žiaľ, krajín, v ktorých zúri vojna, najviac za posledných 30 rokov. V týchto krajinách žije 250 miliónov detí. UNICEF robí aj dnes všetko pre to, aby im pomohol, aby raz mohli naplniť svoj potenciál. 🌍💧
Misia UNICEF sa začala pred 75 rokmi. Po 2. svetovej vojne boli na svete milióny detí, ktoré potrebovali pomoc. Medzi nimi aj deti z Československa, ktorým zabezpečovala dodávky pomoci UNRRA. Jej úlohu prevzal v roku 1946 UNICEF.
Medzi dodávky UNRRA do Československa patrili mäsové konzervy, strukoviny, tuky, obuv a odevy, lieky, múka, kondenzované a sušené mlieko, ovsené vločky, káva, kakao, čaj, čokoláda, žuvačky, sardinky, makaróny, ryža, vanilka, korenie, džemy, sušienky, maslo a margarín. Ďalej pneumatiky, lieky a zdravotnícky materiál, celé vybavenie nemocníc, sanitky, umelé hnojivá, traktory, autobusy, mostové konštrukcie, lokomotívy, autá, pohonné hmoty, kravy a ovce, vajíčka, z ktorých sa tu liahli kuriatka. 🐄🐑
Jedna z vôbec prvých fotografií v archíve UNICEF pochádza zo Slovenska. Neznámy fotograf sprevádzajúci zásielky pomoci UNRRA odfotil v roku 1946 v Rožňave 9-ročné dievčatko. Stálo bosé na snehu, na priedomí vojnou poškodeného domu. Žilo s tetou a strýkom, pretože vojna dievčatku vzala oboch rodičov.
Ďakujeme pánovi Lukášovi Cerovskému a UNICEF za ich prácu a podporu. Žiačkám a žiakom z 8.D za aktívnu účasť a hodnotnú diskusiu.
Ing. Janka Beňáková Tulisová, PhD.
Ing. Martina Hrušíková