Do Štedrého dňa nám ostáva 12 dní. Podľa pranostík každý jeden z nich predstavuje jeden mesiac v nasledujúcom roku. Aké bude v ktorý deň počasie, také budú mesiace v ďalšom roku.
Obľúbená bola aj ľúbostná mágia. Medzi najrozšírenejší zvyk patrilo písanie lístočkov s menami dvanástich chlapcov, pričom jeden lístok ostal čistý. Dievka každý večer roztrhala jeden lístok bez prečítania. Dôležitý bol ten posledný, ktorý prišiel na rad na Štedrý večer. Čistý znamenal, že sa dievka nevydá.
Každoročne si v škole pripomíname zvyk chodenia Lucií. Dievčatá z IX.B - oblečené v bielom, šatkou zahalená obielená tvár, s husím pierkom v rukách – dnes mlčky povymetali z kútov pavučiny a symbolicky vyhnali trápenie a nešťastie.
Na Luciu chodievali po dedinách aj chlapci – s rapkáčmi, búchali na brány, trúbili, robili rámus a krik – aby odstrašili zlé sily. Tento zvyk sme žiakom zamlčali, určite chápete prečo.
Na Luciu si dajte zdravý cesnak, ktorému naši predkovia pripisovali ochrannú magickú silu, a zablahoželajte nositeľkám tohto krásneho mena.
Mgr. Dana Tisová