V mesiaci október naši žiaci absolvovali prednáškový cyklus o správnom fyzickom, psychickom a sociálnom vývoji – „Dospievam“.
Chlapci 6. ročníka sa zúčastnili prednášky pod názvom „Si online“. Dozvedeli sa, aký má vplyv nových informačných technológií na sociálne vzťahy, ale aj aký vplyv majú informačné technológie na učenie sa žiakov. Pani prednášajúca, Mgr. Holecová, žiakov upozornila na riziká sociálnych sietí (kyberšikanu, kyberstalking, ...). Žiaci mohli popremýšľať nad realitou a fikciou v rámci digitálnej identity. Príkladmi zo života žiakov sa pani prednášajúca pokúsila upozorniť na prevenciu vzniku online závislosti. Žiakov konfrontovala s ochranou súkromia vo virtuálnom svete.
Druhá časť bola venovaná témam „Byť fit“ a „Pohľad do zrkadla alebo ako sa vidím ja“. Prednáška bola určená žiakom 7. ročníka a žiaci na nej dostali informácie o príznakoch, prognóze a liečbe porúch príjmu potravy. Pani Holecová vysvetlila pojmy mentálna anorexia, bulímia, drunkorexia, Adonis komplex, nové typy porúch príjmu potravy. Upozornila na nevhodný vplyv médií a módnych trendov na život mládeže. Ďalšia časť prednášky bola venovaná odporúčaniam, prečo sa stravovať zdravo. Pani prednášajúca ponúkla žiakom množstvo výživových odporúčaní.
Posledná časť patrila žiakom 9. ročníka. Žiaci sa dozvedeli o rizikových faktoroch v období dospievania a ich vplyvu na reprodukčné zdravie. Diskutovalo sa o nevhodných návykoch mládeže, akými sú fajčenie, alkohol, drogové závislosti, a o rizikách predčasných sexuálnych aktivít. Prednáška bola orientovaná ako prevencia, kde dostali žiaci možnosť vypočuť, si aké sú prevládajúce vzorce správania detí v období puberty a ako možno naučiť mládež samú si uvedomiť následky svojich rozhodnutí.
Ďakujeme veľmi pekne pani Holecovej, ktorá si pre našich žiakov prednáškový cyklus pripravila.
Ing. Martina Hrušíková