Na hodinách dejepisu sa deti dozvedajú množstvo informácií, vidia prezentácie, obrázky, mapy, počúvajú výklad. Najviac však na človeka zapôsobí, ak sa ocitne na mieste, ktoré doslova "dýcha históriou". My sme takéto miesto objavili v susednom Rakúsku. Práve tam sa začala naša cesta po stopách Rimanov. Najskôr sme sa zastavili pri Heidentor - bráne pohanov, ktorú Rimania postavila počas vlády cisára Konstancia v rokoch 351 - 361 n.l. Naša cesta pokračovala nádherným chodníkom medzi rozkvitnutými červenými makmi. Na jej konci nás čakal pohľad na ruiny rímskeho amfiteátra, ktorý svojho času využívalo až 13 000 divákov a kompletne zrekonštruované cvičisko pre gladiátorov. Naše kroky potom smerovali do múzea, ktorým je rímske mesto Carnuntum. Svojho času malo až 50 000 obyvateľov a bolo súčasťou Limes Romanus. Tam na nás čakali slovenskí sprievodcovia, ktorí o živote Rimanov pútavo rozprávali a zároveň nás sprevádzali rímskym mestom, ktoré akoby povstalo z prachu. Deti videli domy patriotov aj plebejcov, vyskúšali teplotu vody v rímskych kúpeľoch, verejné rímske toalety aj odevy Rimanov. Zoznámili sa s architektúrou mesta, videli tovar v rímskych obchodoch a vyskúšali si písanie na voskové tabuľky, ktoré sa vtedy používali. Zistili sme, že Rimania boli neskutočne pokrokoví. Vedeli ste, že používali podlahové kúrenie, že pri jedle ležali a používali iba pravú ruku? Ak Vás zaujíma na čo používali ľavú ruku, opýtajte sa detí... Naša exkurzia potvrdila, že raz vidieť je viac, ako stokrát počuť. Domov sme sa vrátili spokojní, plní nezabudnuteľných zážitkov.
Mgr. Marika Bučová, Mgr. Katarína Potočná , Mgr. Mária Šudová