Mesiac október sa každoročne nesie v znamení netradičných hodín slovenského jazyka, literatúry v prepojení s dejepisom, geografiou a výtvarnou výchovou. Spoznávame miesta, kde sa narodili, žili a tvorili významné osobnosti literatúry, vynálezcovia a národní hrdinovia, čím zároveň prehlbujeme poznatky z literárnej geografie. Takto majú žiaci možnosť vidieť prostredie, v ktorom vyrastali a pôsobili a zároveň spoznávajú kúty Slovenska.
Naša prvá cesta viedla po stopách štúrovcov. Ôsmaci navštívili Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre, jeho pamätnú izbu a miesto jeho odpočinku. Stopy štúrovcov nás viedli na Devín, kde si kedysi slávni štúrovskí dejatelia počas jednej z vychádzok dávali slovanské mená, ako Velislav, Miloslav a iné, na počesť našej dávnej histórie.
V tomto duchu pokračovali aj siedmaci, ktorí navštívili Liptovský Mikuláš, kde spoznali históriu a činnosť spolku Tatrín, ktorý tiež založili štúrovci. Stal sa centrom kultúry a vzdelanosti svojej doby. Navštívili aj dom, v ktorom žil a tvoril Janko Kráľ, člen štúrovskej skupiny. Zoznámili sa s jeho tvorbou, pozreli si nábytok, ktorý používal a zasadli za stôl vtedajšej súdnej rady. V rámci múzea J.Kráľa si pozreli aj expozíciu známeho vynálezcu Aurela Stodolu a tiež expozíciu židovskej kultúry, ktorá obohacovala život ľudí v meste do 2.svetovej vojny. V Liptovskom Mikuláši súdili aj hrdinu z ľudu Juraja Jánošíka. Aby si žiaci vedeli predstaviť, ako vyšetrovanie prebiehalo, navštívili aj expozíciu mučiarne s dobovými vynucovacími prostriedkami. Pochopili, že žijú v omnoho lepšej dobe ako kedysi. A na záver si v rámci VYV pozreli výstavu paličkovanej čipky, ktorá je dôkazom šikovnosti a umenia nášho národa.
Naše októbrové putovanie sme ukončili návštevou Dolného Kubína, kde žil a tvoril velikán slovenskej literatúry P.O. Hviezdoslav. Žiaci sa dozvedeli nielen zaujímavosti z jeho života, videli maketu jeho domu, predmety, oblečenie, nábytok. Na záver nás čakala modrá drevenička v Jasenovej, kde sa narodil, žil a tvoril Martin Kukučín, slovenský spisovateľ, lekár a učiteľ. Tu spoznali, v akých náročných podmienkach žili kedysi ľudia a aj napriek tomu dokázali byť úspešní.Každá z ciest bola pre deti obohacujú, plná emócií a zážitkov.
Učiteľky SJL, DEJ, GEG a VYV