Znalosť zberu liečivých rastlín a ich spracovania na liečivo sa ustálila rozšírením písma a najmä tlače. Bylinkári tak využívali nielen vlastné záznamy v osobných herbároch, ale aj tlačené herbáre iných bylinkárov. Na Slovensku vznikali herbáre od 18. storočia. Autorom zrejme najstaršieho z nich je farár Cyprián (1724 – 1775), mních žijúci v Červenom kláštore pri Dunajci.
Herbáre obyčajne bývali veľmi úzko spojené s liečiteľskou tematikou. Na liečivé účinky sa takmer nikdy nezbierajú celé rastliny. Niekedy sú to korene, cibule, inokedy listy, vňať, kvety, plody, semená, alebo kôra. A práve túto šikovnosť orientovať sa v problematike zberu si museli naši žiaci osvojiť.
Zostaviť dobrý herbár stojí naozaj veľa úsilia a našej žiačke Tamarke Struhalovej z 9. B triedy sa to podarilo. Žiaci sa o zloženie herbáru pokúšajú každý rok na hodinách biológie a aj na mimoškolských aktivitách. Tento rok sa Tamarke podarilo so svojim herbárom umiestniť na nádhernom 16. mieste. Tamarke srdečne blahoželáme.
Súťaž herbárov bola vyvrcholením bylinkových aktivít, ktoré sme žiakom pripravovali po celý rok. Žiaci museli preštudovať množstvo materiálov o účinkoch byliniek, nazbierať bylinky, usušiť a spracovať ich v školskej sušiarni a potom sa rozhodnúť ako ich použiť. Cieľom aktivít bolo žiakov naučiť spoznávať rastliny v okolí, skúmať ich liečivé účinky, ktoré možno využiť pri liečbe, ale aj naučiť sa zakomponovať bylinky do prípravy jedál v studenej a teplej kuchyni. Aktivity zahŕňali výrobu bylinkových mydiel, voňavých bylinkových solí do kúpeľa, prírodných bylinkových balzamov na pery a veľa ďalších bylinkových výrobkov, ktoré potešili rodiny našich žiakov.
Veľmi pekne chcem poďakovať prednášajúcim, ktorí nás inšpirovali a organizátorom súťaže. Ďakujem patrí Správe CHKO Strážovské vrchy, predajni Matka Zem, Slovenskému včelárskemu spolku Jána Čajdu, Žilinskej univerzite, SOŠ chemickej Bratislave a nakoniec žiakom zapojených do prednášok a bylinkových aktivít.
Ing. Martina Hrušíková