Tanzánia - divoké srdce Afriky
V piatok 29. septembra 2023 sa naši žiaci zúčastnili vzdelávacieho projektu Svet okolo nás, ktorého cieľom je podporovať kreatívne vzdelávanie na Slovensku. Výukovým programom nás sprevádzali odvážni cestovatelia Ivan Panák a Martin Hríb. Zavítali sme do jednej z najromantickejších krajín Afriky – do Tanzánie.
Prostredníctvom videoprojekcie sme sa zrazu ocitli v krajine, o ktorej sa hovorí ako o magickej perle strednej Afriky. Pobrežie Indického oceánu darovalo Tanzánii prekrásne piesočné pláže a niekoľko exotických ostrovov. Táto rozľahlá krajina však patrí najmä zvieratám, viac ako štvrtinu plochy tvoria národné parky a rezervácie, kde žije viac ako 4 milióny divokých zvierat. Fascinovala nás druhová rozmanitosť zvierat, ktorá je najväčšia v celej Afrike. Vychutnali sme si pohľad na silné levy a leopardy, útočné byvoly, pakone, nebezpečné hrochy, majestátne slony, elegantné žirafy či ohrozené nosorožce. Mali sme možnosť sledovať aj pozoruhodný prírodný úkaz - najvyššie pohorie Afriky Kilimandžáro, ktoré je zaujímavé aj tým, že prechádza viacerými klimatickými pásmami od tropického pralesa až po arktické podmienky. Poodhalili sme tajomstvo vzniku Veľkej priekopovej prepadliny a mnohých jazier v jej blízkosti. Cestovatelia nám ukázali aj spôsob života obyvateľov Tanzánie. Žije tu približne 120 rôznych etník v stovkách kmeňov a hovoria stovkami jazykov, v rámci krajiny však majú jeden spojovací a hlavný úradný jazyk swahilčinu. Najznámejší z miestnych domorodcov – Masajovia, žijú stále tradičným spôsobom života, nevyužívajú moderné výdobytky ako elektrina, mobil alebo tečúca voda z vodovodu. Sú ľahko rozpoznateľní tradičným odevom, zvykmi či ozdobami.
Toto príjemné cestovateľské predpoludnie sme ukončili zvedavými otázkami našich žiakov a veselými zážitkami našich cestovateľov z tejto expedície. Ďakujeme za obohatenie našich vedomostí a už teraz sa tešíme na ďalšiu časť z tohto vzdelávacieho cyklu.
Ing. Katarína Plačková
1
Z inakosti profitujeme VŠETCI
V októbrovom vydaní časopisu Madam EVA sa okrem iného dočítate o inklúzii realizovanej na našej škole. Link na článok TU
Jesenná vychádzka v ŠKD
Jeseň je obdobím, keď sa príroda začína pripravovať na chladnejšie mesiace. Listy na stromoch menia svoje farby na odtiene žlta, oranžova a červena, všetko sa zdá byť naplnené zvláštnym druhom mágie. Preto sme sa v ŠKD rozhodli využiť toto úžasné obdobie a usporiadať jesennú vychádzku do prírody.
Naša vychádzka sa konala počas krásneho jesenného dňa, keď nám prialo aj počasie. Deti zo šiestich oddelení sa stretli na Ostrom vrchu, odkiaľ je krásny výhľad na mesto a jeho okolie. Priamo v prírode sa deti oboznámili s okolím, poznávali rastliny, drobné živočíchy v tráve. Súčasťou vychádzky boli aj zábavné hry a aktivity, ktoré boli zamerané na rozvíjanie spolupráce, postrehu a obratnosti.
Jesenná vychádzka do prírody bola pre deti príležitosťou naučiť sa niečo nové a zároveň si vychutnať krásy jesene. Naši noví prváci mali možnosť lepšie sa spoznať s deťmi z iných tried a oddelení. Bola to aj skvelá príležitosť na to, aby sa deti odpojili od elektroniky a prežili deň vonku, objavovali a hrali sa.
Veríme, že takéto aktivity s prírodou majú dlhodobý pozitívny vplyv na deti a pomáhajú im vytvárať trvalý vzťah s prírodou.
Vychovávateľky ŠKD
5
Kaligrafia
Žiaci 8.B navštívili Sobášny palác v Bytči, kde prebieha do 29. októbra 2023 interaktívna výstava Kaligrafia = krasopis.
Výstavou nás sprevádzala Katarína Mičietová - Dadlíková, ktorá nám priblížila históriu a podobu písma v rôznych častiach sveta. Naši ôsmaci si v tvorivej dielni vyskúšali ozdobné písmo písané tušom, kaligrafickú abecedu, čínske, japonské a arbské písmo.
Mgr. Ján Ciesarík
7
Oznam
Dávame do pozornosti legislatívne zmeny týkajúce sa parkovania.
Máš dosť životov?
Milí rodičia a čitatelia tohto príspevku,
v triedach 8. a 9. ročníka pribudli nálepky s textom „Máš dosť životov?“ aj na našej škole. Nálepky obsahujú QR kód, ktorý Vás po naskenovaní presmeruje na stránku, ktorú vytvorilo OZ Ipčko k príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd. TU sa dozviete o možnosti bezplatnej a anonymnej psychologickej pomoci poskytovanej nonstop online aj offline.
V živote sa stretneme s rôznymi udalosťami, situáciami, ktoré pre nás nie sú ľahké, a o to ťažšie sa nám o nich rozpráva s niekým ďalším. Často zabúdame, že aj ľudia od nás mladší majú svoje trápenia, „nálady“, aj keď pre nás skúsených a skúšaných sa môžu zdať ľahko zvládnuteľnými, pre nich to tak byť nemusí.
A práve preto v úvode oslovujeme najmä Vás milí rodičia, tiež starí rodičia, keďže ste boli často menovaní v rámci krátkej diskusie o tom „Kto mi vie pomôcť v naozaj ťažkých situáciách?“. Vďaka, že nezabúdate na to aké ťažké je byť skoro dospelým a nepodceňujete svoju lásku a čas, ktoré venujete svojim deťom a vnúčatám.
Veľa síl do tohto školského roka Vám praje
školský podporný tím
1
Slávnostné otvorenie školského roka 2023/2024
Po krásnych a slnečných prázdninových dňoch je tu opäť čas školských a mimoškolských akcií. V pondelok 4. septembra 2023 sa otvorila brána našej základnej školy, aby privítala všetkých svojich žiakov.
Pán primátor Ing. Miroslav Minárčik, pani riaditeľka Mgr. Katarína Hromcová a pani zástupkyňa Mgr. Janka Praženicová privítali v prváckych triedach našich najmladších prváčikov a zapriali im veľa úspechov, chuti do učenia a radostných dní v škole.
Prajeme všetkým žiakom a učiteľom úspešný školský rok 2023/2024, aby sme na jeho konci mohli s radosťou hodnotiť to, čo sme spolu dokázali.
Autor fotografií Mgr. Ján Rábara
Mgr. Ján Ciesarík
22
Oznam od MFK Bytča
Mestský futbalový klub Bytča hľadá nové posily do najmladších prípraviek U6, U7 a U8.
Slávnostné ukončenie školského roka 2022/2023
Dňa 30. júna 2023 sme sa slávnostne rozlúčili so školským rokom 2022/2023. Po zaznení štátnej hymny sa žiakom prihovorila pani riaditeľka Mgr. Katarína Hromcová. Poďakovala im za reprezentáciu školy, za dosiahnuté úspechy a aktívnu prácu v školskom parlamente.
Želáme Vám, počas leta veľa zážitkov a oddychu, aby ste načerpali nové sily a v pondelok 4. septembra 2023 sa na Vás tešíme.
2
Mimoriadne úspechy našich žiakov na 1. ročníku Thurzovej kreatívnej Bytče
Osobnosť Juraja Thurza je s Bytčou úzkou spojená. Okresný úrad v Bytči so Štátnym archívom v Žiline so sídlom v Bytči tento rok vyhlásili 1. ročník literárno-výtvarnej súťaže, ktorá niesla jeho meno – THURZOVA KREATÍVNA BYTČA.
Garantom výtvarnej kategórie na tému Minulosť, súčasnosť a budúcnosť Bytče bola slovenská výtvarníčka Mgr. Art. Ivana Šáteková, ktorej hodnotenia sú súčasťou výsledkovej listiny. Zapojilo sa 118 autorov zo siedmich škôl.
V literárnej kategórii sa na témy Ja a moje mesto a Minulosť, súčasnosť a budúcnosť Bytče očakávala esej alebo úvaha. Zapojilo sa celkovo 22 autorov.
Dňa 29.6.2023 sa popoludní na Okresnom úrade v Bytči stretli víťazi základných škôl a z rúk prednostu Okresného úradu Bytča Ing. Michala Drábika a riaditeľky Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči PhDr. Jany Kurucárovej si prevzali diplomy a vecné ceny.
Naša školy získala všetky prvé miesta v každej kategórii a ešte mnoho ďalších...
Výtvarná kategória
I. stupeň
1. miesto: Alžbeta Tančiboková (II.D) - Na svadbe dcér Juraja Thurzu v Sobášnom paláci; autorka obsiahla tému impozantným diptychom, ktorého jednotlivé okná pôsobia ako Slnkom presvietené vitráže, od ktorých je ťažké odtrhnúť pohľad
2. miesto Melissa Gáliková (II.D) - Zo svadby Imricha Thurza a Kristíny; autorka rovnako obsiahla tému diptychom v podobe vitráží
3. miesto Lenka Kazíková (IV.C) – Sobášny palác; autorka vytvorila spontánnou kresbou graficky originálne stvárnenie priečelia Sobášneho paláca
II. stupeň
1. miesto Eliška Tančiboková (V.A) - Bytčiansky zámok v grafike, autorka originálnym grafickým prejavom zachytila charakter Bytčianskeho zámku, vytvorila výrazné, esteticky hodnotné, až ikonické dielo
2. miesto Zana Mazreku (IX.C) - Premeny námestia, autorka vytvorila pútavú duálnu retrospektívu, zachytávajúcu časť bytčianskeho námestia v dvoch rôznych obdobiach, ktorá výtvarne kvalitne prevedená
4. miesto Laura Vivien Bacmaňáková z VIII.B, Eliáš Svrček z VII.C, Jasmína Dzúriková a Janka Hanulíková z IX.B
Literárna kategória
1. miesto Jakov Havajič (VIII.B) - Moja zlatá Bytča, Jakovova úvaha je nie len štylisticky a formálne v poriadku, ale ako jediný obsiahol tému komplexne a nezľakol sa budúcnosti. Jeho úvaha je okrem toho zaujímavá a dobre sa číta. Jakov má čo povedať a mal by v tom pokračovať. Okrem iného aj pre to, aby motivoval jeho generačných súputníkov ku práci na sebe a k zmysluplným aktivitám
2. miesto Júlia Valachová (IX.D) - Potulky časom, Z Júliinho textu vyžaruje dobro ako nadmerná rádioaktivita, ktorej keď ste vystavení, nič s tým neurobíte, nezvratne vás vnútorne ovplyvní. Na rozdiel od nej vás však Júliin text zmení k lepšiemu. Nostalgia, melanchólia, potreba návratu ku koreňom..., vyvolať ich vedia čisté duše. Kiež by ich písalo viac...
Víťazom srdečne gratulujeme a ďakujeme za mimoriadne úspešnú reprezentáciu školy! Tešíme sa na 2.ročník súťaže, ktorý bude pre nás obrovskou výzvou – obhájiť prvenstvá.
Mgr. Dana Tisová
15
Koncoročný výlet 9. D
V dňoch 26. 6.- 28. 6. 2023 sme sa zúčastnili nášho posledného školského výletu na základnej škole. Tieto tri nezabudnuteľné dni plné skvelých zážitkov a humorných situácii sme strávili v Plevniku, na poľovníckej chate Kaňa. Snažili sme sa, aby sa naše posledné chvíle niesli v nálade, ktorú dokáže opísať jedine len Róbert Burina - neseď doma pri kompe, poď s nami von. Pri večernom opekaní sme si s úsmevom na tvári spolu zaspomínali. Po deviatich rokoch strávených bok po boku sme si prešli mnohým, dobrým i horším, no stále sme dokázali držať pevne pohromade, zastať si jeden druhého a navzájom sa podporovať. Jeden od druhého sme sa naučili mnoho, no aj tak nas najviac naučili naši drahí pedagógovia. Pani učiteľky, pani učitelia, ďakujeme vám, za vašu trpezlivosť a milé slova, ktoré nás neraz dostali z ťažkej situácie. Ďakujeme vám, že ste nás bez váhania prichýlili pod vaše krídla nekonečnej múdrosti, že ste nám boli príkladom a že ste nám ukázali, kým by sme chceli a nechceli byť. Ďakujeme pani riaditeľke a vedeniu školy, za to, že nám vytvorili to najlepšie možné prostredie na získanie nášho zakladného vzdelania.
Trieda 9.D
3
Nie je projekt ako projekt
V 3. C na hodinách prírodovedy prebiehal výchovno-vzdelávací proces formou projektového vyučovania. Žiaci sa oboznámili s témou– CICAVCE. Pomocou prezentácií a náučných videí sa dozvedeli zaujímavé informácie o živočíchoch. Získané vedomosti využili v skupinovej práci, kde vytvorili projekty. Učivo o cicavcoch zvládli na jednotku. Zamerali sme sa na rozvoj prezentačných a sociálnych zručností. Deti si touto formou učenia rozvíjali zmysluplné učenie, tvorivosť a rešpektovať názory svojich spolužiakov. Pri aktivitách rozvíjali životné zručnosti - aktívne počúvanie, spoluprácu, zodpovednosť... Výsledkom snaženia detí sú projekty a krátka ukážka prezentácie.
Mgr. Alena Galovičová
24
Stredoveký deň a návšteva letiska
V rámci dopravnej výchovy sa zamerali žiaci 2. B a 3. C na leteckú dopravu - návštevou letiska v Hričove. Cieľom exkurzie bolo priblížiť priebeh leteckej prevádzky. Poverený člen letiskovej služby nám vysvetlil, čo znamená check-in, čím všetkým musí pasažier prejsť, aby sa dostal na palubu lietadla. Názorne ukázal ako prebieha kontrola batožiny, či povinná bezpečnostná prehliadka. Na letiskovej dráhe sme sa dozvedeli o práci hasiča na letisku. Prehliadli si vyradený vládny špeciál, do ktorého mohli deti nastúpiť a vyskúšať si, aký je to pocit sedieť v lietadle, pozrieť ako vyzerá kokpit pilota.
Šťastní, spokojní s novými zážitkami a poznatkami sme sa premiestnili na hrad Strečno a následne sa zúčastnili Hradnej školy. Počas dňa deti absolvovali pútavú prehliadku hradu, kde hlavnou témou bolo písmo. Dozvedeli sa zaujímavé informácie z histórie písma a vývoja písacích potrieb. Unikátny výhľad z veže na všetky svetové strany bol pre deti veľkým zážitkom. Bonusom bolo predvádzanie hrnčiarskeho a kováčskeho remesla. Po skončení „hradnej“ exkurzie viedli naše kroky do areálu repliky stredovekej dediny Paseka.
Vyučovanie na hrade sa všetkým páčilo a na pamiatku si do školy priniesli certifikát o absolvovaní Hradnej školy v Strečne.
Za pomoc pri dozore žiakov počas celého výletu patrí poďakovanie Mgr. Ľudmile Skatulokovej.
Mgr. Alena Galovičová, Mgr. Zuzana Nemčeková
49
Časopis MIERKA TIMES
Posledné tohtoročné vydanie školského časopisu z pera našich žiakov je venované dosiahnutým úspechom a odkazu deviatakov. Zástupcovia školského parlamentu prajú všetkým žiakom, aby strávili čas prázdnin hodnotne, učiteľom prajeme pohodu, pokoj a relax počas čerpania dovolenky a rodičom veľa síl a krásne prežitých chvíľ so svojimi deťmi počas prázdnin.Ján Bosco hovoril : „Každá dobre využitá chvíľa sa stáva pokladom.“ S posledným zvonením v školskom roku 2022/2023 si vyložme stoličky a poberme sa v ústrety letu.
Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.
Simulácia biatlonu
Dňa 28.6.2023 sa na našej škole uskutočnila biatlonová súťaž, ktorú zorganizoval ŠK Biathlon Mania. ŠK Biathlon Mania je športový klub pod vedením rtn. Dušana Šimočka - dvojnásobného účastníka ZOH (2006 Turín, 2010 Vancouver). Cieľom tohto podujatia bolo dostať do povedomia biatlon medzi žiakov základných škôl. Mohli si vyskúšať streľbu na terč z laserovej pušky a simuláciu behu na lyžiach korčuliarskym štýlom. Výhercom v jednotlivých ročníkoch blahoželáme.
7
Prečítané leto 2023
Predposledný deň školského roka 2022/23 sa žiaci II.A a III.C zapojili do projektu PREČÍTANÉ LETO.
Prečo? Odpoveď sme našli na webovej stránke projektu
„ Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do práce vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak straty, ku ktorým počas leta dochádza sú veľmi veľké, a veru nie na zasmiatie. Na Slovensku sa o tomto veľa nehovorí, no vo svete je prázdninový útlm (z anj. summer slide) veľmi podrobne preskúmaný. Straty jazykových zručností sú ozaj veľké.
Nemáme však na mysli zoznam vybraných slov či stupňovanie nepravidelných prídavných mien. Ide jednoducho o čitateľské zručnosti: o schopnosť sústrediť sa na text a lepšie mu rozumieť, o používanie slov, ktoré ďaleko presahujú to, čo bežne používame v smskách. Nuž, toto sú zručnosti, ktoré potrebujú tréning. A ak sa netrénujú, zvykne to končiť pri priemerne sedemnástich hodinách telky za týždeň. “
Deti v knižnici dostali SPOMIENKOVNÍK, v ktorom sú aktivity a témy na čítanie. Svoje poznatky z prečítaného textu si môžu zapísať a vypracovať veľmi jednoduché úlohy. Budú pracovať s témami:
- téma: O veľkom svete
- téma: O maličkostiach
- téma: O tom, čo nás spája
V témach sú odstupňované vekové kategórie. Všetky knihy si deti môžu požičať v knižnici. Budeme deťom držať palce a dúfame, že sa im v Krajine čitateľov bude páčiť.
Mgr. Ľubica Gabajová
3
Deväť rokov v lavici
Podcast, v ktorom opisujeme rôzne životné situácie zažité počas deviatich rokov v školských laviciach. Cieľom bolo, aby ste si autenticky mohli vypočuť životné skúsenosti detí z našej školy a nezabudli vám priložiť zopár podnetných myšlienok.Prihovorili sa v zostave, za IX. E - Katka Mičurová, Petra Putirková, Kiara Michálková, Nina Hryzáková, Nela Kubicová, Sára Šukalová, Alexandra Šipková. S technickým zabezpečením a zvukom nám pomohli Nikolaj Krištof Jochym a Benjamín Ruman z IX. D. Reláciu moderovala koordinátorka školského parlamentu. Všetkým účinkujúcim srdečná vďaka!
Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.