Prinášame prehľad akcií s Káčko Žilina v októbri.
Stretnutia sa konajú každú stredu od 15:00 do 18:00 na adrese Kálov 9, Žilina.
Pozvaní sú všetci vo veku od 13 do 30 rokov.
Prinášame prehľad akcií s Káčko Žilina v októbri.
Stretnutia sa konajú každú stredu od 15:00 do 18:00 na adrese Kálov 9, Žilina.
Pozvaní sú všetci vo veku od 13 do 30 rokov.
V dňoch 23. - 28. 09. sa tretiaci našej školy zúčastnili plaveckého výcviku, ktorý bol realizovaný na krytej plavárni v Púchove. Výcviku sa zúčastnilo 75 žiakov. Žiaci sa na plavecký výcvik veľmi tešili. Výcvik prebiehal pod vedením plaveckých inštruktoriek. Cieľom plaveckého výcviku bolo naučiť neplavcov plávať aspoň jeden plavecký spôsob a u plavcov zdokonaľovať techniky plaveckých spôsobov: kraul, znak, prsia.
Deti sa každý deň tešili na pomôcky, ktoré ich denne sprevádzali pri plávaní - plávacie dosky, krúžky a pod. Osvojili si základné plavecké zručnosti- splývanie, ponáranie, skok do vody. Na konci plaveckého výcviku sa uskutočnili preteky. Žiaci si za svoj výborný výkon zaslúžili „Mokré vysvedčenie.”
Mgr. Veronika Šmidová
Naši prváčikovia zvládli adaptačné obdobie ako usilovné 🐝 včeličky!
Prvý mesiac školy bol pre prvákov plný nových zážitkov, učenia a objavovania. Od prvého dňa sa s nadšením snažili zorientovať v novom prostredí, spoznať svoju triedu, pani učiteľky a naučiť sa základné školské pravidlá. Mali možnosť navštíviť pani riaditeľku a vedenie školy, kde predstavili všetko, čo sa už stihli naučiť v písaní ✍️, čítaní 📚, počítaní 🎲. S radosťou zaspievali🎶pesničky, ktoré sa naučili na hodine hudobnej výchovy. Táto skúsenosť deti veľmi potešila.
Pod vedením pani učiteľky sa deti postupne učili rozpoznávať písmenká a čísla 🔤, čítali prvé slabiky 📖, písali svoje prvé čiary a tvary ✏️. Spoločne kreslili 🎨, strihali ✂️, cvičili 🤸, spievali 🎵 a zapájali sa do rôznych hier a aktivít. Naši prváčikovia sú ako malé 🐝 včeličky – usilovní, zvedaví a plní energie. Ich školská cesta je len na začiatku, ale už teraz vieme, že bude plná objavovania, učenia a nekonečných možností! 📚 Tešíme sa na všetky ďalšie dobrodružstvá, ktoré nás v nasledujúcich mesiacoch čakajú! 🎉
Mgr. Danka Ciesaríková
Aj v tomto školskom roku sa naši ôsmaci a deviataci zúčastnili vzdelávacieho projektu Svet okolo nás, ktorého cieľom je podporovať kreatívne vzdelávanie žiakov na Slovensku. Zavítali sme do ostrovnej krajiny usmievavých ľudí – Indonézie.
O tejto krajine juhovýchodnej Ázie sa žiaci mnoho geografických informácií naučili v škole. Vďaka tejto prednáške sa dozvedeli viac o každodennom živote miestnych obyvateľov, ich tajomných zvykoch a tradíciách. Obdivovali sme spolu nádherné stavby, ocitli sme sa v hlbokej džungli aj pri nebezpečných sopkách. Prezentácia takéhoto materiálu prebieha pomocou živo moderovanej audiovizuálnej projekcie, kde majú žiaci možnosť vidieť autentické zábery od cestovateľov, ktorí každú zaujímavosť a pokroky v ceste zaznamenávajú. Zo záberov dychberúceho okolia, očarujúcich pamiatok a pôvodného života sa dá ľahko nadobudnúť pocit, že sme cestovali spoločne.
Žiakov takýto typ získavania nových informácií mimoriadne zaujal, pretože odpovede na ich otázky boli podané z priamej skúsenosti ľudí, ktorí v Indonézií strávili dva letné mesiace.
Veľmi pekne ďakujeme za príjemné a užitočné predpoludnie cestovateľom Ivanovi Panákovi a Martinovi Hríbovi.
Ing. Katarína Plačková
Čo si budeme hovoriť, pokusy a experimenty pôsobia na deti magicky. A je jedno, či sú deti malé alebo veľké. Keď môžu experimentovať, tak sú vo svojom živle. Pokus je v súčasnosti najčastejšie používaná prírodovedná praktická aktivita, ktorá má vysoký motivačný potenciál. Vytvára prepojenie medzi teoretickými poznatkami a realitou. Pokusy učia deti premýšľať nad problémami, riešiť problémy a systematicky postupovať.
Prostredníctvom vlastných pozorovaní a realizáciou jednoduchých pokusov žiaci zisťovali:
Žiakom sa skúsenostné získavanie a overovanie poznatkov veľmi páčilo. Určite v ňom budú pokračovať!
Mgr. Zuzana Nemčeková
💙Vďaka Vám môžeme pokračovať v našej misii pomáhať 💙
Dovoľte nám srdečne poďakovať za príspevky pre Bielu pastelku.
Únia slabozrakých a nevidiacich Slovenska si zapečatenú pokladničku prevezme a v nasledujúcich mesiacoch nás informuje, akou sumou prispela naša škola.
Ste skutočnými hrdinami, ktorí svojimi činmi menia svet k lepšiemu.
Žiacky školský parlament: Tomáš Ačjak (9. D), Linda Ladomirjaková (8. A), Simonka Salášková (7. B)
Školský parlament otvoril nový školský rok 2024/2025 slávnostným zasadnutím, ktoré svojím príhovorom zahájila pani riaditeľka Mgr. Katarína Hromcová. Vo svojom prejave poďakovala všetkým zúčastneným za ich angažovanosť a vyjadrila im plnú podporu v nadchádzajúcich aktivitách.
Po úvodnom príhovore si členovia parlamentu zvolili nové predsedníctvo. Predsedom žiackeho školského parlamentu sa stal Tomáš Ačjak z 9.D. Za podpredsedníčky boli zvolené Linda Ladomirjaková z 8.A a Simonka Salášková zo 7.B. Po diskusii a vzájomnej dohode si parlament odsúhlasil plán práce na nový školský rok.
Školský parlament sa teší na nový školský rok plný výziev a príležitostí. Všetci členovia sú odhodlaní pracovať na zlepšení školského života a vytváraní pozitívneho prostredia pre celú školskú komunitu.
Ing. Jana Beňáková Tulisová, PhD.
Žiaci IV. A sa zúčastnili v Sobášnom paláci v Bytči prednášky spojenej s workshopom s názvom Archívnictvo na Slovensku.
Pani M. Kerešová deťom vysvetľovala význam archívov, ich vznik a hlavne prácu archivára. Postupne sme prešli z pracovne cez študovňu až po sklad. Prednáška obsahovala aj hádanky pre deti a pátranie po neobvyklých predmetoch v priestoroch paláca. V dielničkách sme si vyskúšali ako funguje pečatenie listín, vysvetlili sme si, čo je pečať a čo pečiatka.
Na záver návštevy sme si prezreli výstavu paličkovanej čipky, ktorá nás nadchla svojou krásou a originalitou.
Mgr. Ľubica Gabajová
Tento školský rok k nám prihopsal zajačik Šťastia.
Kto tohto zajačika dostane, má za úlohu ušiť nového zajačika šťastia z materiálu, ktorý si sám vyberie u pani psychologičky. Popri jeho výrobe môže rozmýšľať komu zajačika daruje ďalej.
Priamo z dielne pani riaditeľky putoval prvý zajačik šťastia do rúk našej bývalej žiačky deviateho ročníka Barborky Čillíkovej, ktorá nám pomohla odštartovať putovanie zajačika medzi žiakov. Barborkin zajačik Šťastia už hľadá nového majiteľa.
Káčko Žilina, pozýva na septembrový program mladých vo veku od 13 - 30 rokov.
Stretnutia sa konajú na adrese Kálov 9, Žilina - od 15:00 do 18:00.
Viac informácií na plagáte.
Poskytujú tiež anonymnú, bezplatnú a krátkodobú psychologickú pomoc pre kohokoľvek, kto potrebuje podporu. Ak máte záujem o stretnutie, môžete si ho dohodnúť jednoducho cez e-mail kackoza@ipcko.sk alebo nás môžete navštíviť priamo na adrese Kálov 9, 010 01, Žilina.
V pondelok 2. septembra 2024 sme slávnostne otvorili nový školský rok 2024/25. Na našom školskom dvore sa zišli všetci žiaci, rodičia, pedagógovia a zástupcovia školy, aby sme spoločne privítali ďalší školský rok plný nových príležitostí a zážitkov.
Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj pán primátor Ing. Miroslav Minárčik, ktorý vo svojom príhovore poprial všetkým žiakom úspešný školský rok plný učenia a nových objavov. Pani riaditeľka Mgr. Katarína Hromcová pozdravila všetkých žiakov, rodičov, pedagógov a srdečne privítala našich najmladších žiakov – prváčikov, pre ktorých bol tento deň obzvlášť významný. Prvýkrát zasadli do školských lavíc, kde na nich čakajú nové vedomosti, kamaráti a dobrodružstvá.
Veríme, že tento školský rok prinesie množstvo radosti a úspechov nielen deťom, ale aj všetkým, ktorí sa podieľajú na ich výchove a vzdelávaní.
Všetkým žiakom a pedagógom želáme úspešný a radostný nový školský rok 2024/25.
Foto: Mgr. Ján Rábara
28. júna 2024 sme sa slávnostne rozlúčili so školskýcm rokom 2023/2024.
Všetkým žiakom prajeme krásne prázdniny, užite si leto plné slnka, oddychu a nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa Vás v novom školskom roku, plní energie a nových nápadov.
Stretneme sa 2. septembra 2024.
Milí kolegovia, žiaci, rodičia a všetci naši čitatelia.
Ďakujeme vám za celý školský rok 2023/2024, že ste sa s nami podieľali na výchovno-vzdelávacich aktivitách a tiež za vašu trpezlivosť a ochotu pri vzájomnej spolupráci. Prajeme vám pokojné a príjemne chvíle počas letných prázdnin a tešíme sa na vás v ďalšom školskom roku.
Školský podporný tím
Začali sme maličkí, teraz sme už veľkí.
Najviac sme však podrástli, v očiach pani učiteľky.
Stojíme tu v tejto chvíli, aby sme vám povedali,
koľko sme sa naučili, ako sme vás radi mali.
Ďakujeme za prvé napísané A,
za pochvalu v žiackej knižke,
za násobilku i vybrané slová,
táto škola tu vždy pre nás bola.
Žiaci 4.A, 4.B, 4.C a 4.D triedy.
Pani učiteľky Kollárová, Ciesaríková, Galovičová, Šmidová.
V nádhernom a tichom horskom prostredí sa v mesiaci jún 2024 zúčastnilo 68 žiakov 4. roč. pobytu v ŠvP- lokalita Vysoké Tatry, Tatranská Štrba- hotel Rysy.
Po ubytovaní nám boli predstavení animátori, ktorí pripravovali pestrý, zábavný alebo športový program. Začiatkom každého dňa bola ranná rozcvička, kde sme získali energiu na celý deň. Každý popoludňajší program začínal nástupovou piesňou. Celodenné aktivity spĺňali prvky motivačné, zábavné, náučné a tvorivé. Nechýbali turistické vychádzky, na ktorých sme spoznávali okolie, rastliny a vychutnávali si čaro prírody. Všetci sa o nás veľmi dobre starali a celý týždeň nám ubehol veľmi rýchlo. Od CK Slniečko boli deti obdarované krásnymi tričkami.
Cieľom pobytu bolo rozšíriť teoretické poznatky z vyučovania o praktické skúsenosti a poznatky o prírode priamym pozorovaním. Upevňovať zdravie detí, žiacky kolektív a rozvíjať kultúrno spoločenské návyky a estetické cítenie.
Pestré a nezabudnuteľné zážitky umocnené slnečným počasím v ŠvP budú dlho doznievať v našich spomienkach.
Mgr. Galovičová, Mgr. Kollárová, Mgr. Ciesaríková,
Mgr. Mičúchová Petrusová, Mgr. Skatuloková, p. Plačková
V štvrtok 27.6.2023 sa uskutočnil na našej škole 3. ročník futbalového turnaja pod názvom Memoriál Ivana Kostelného. Turnaj vznikol ako spomienka na výborného kolegu, učiteľa, kamaráta a trénera. V tomto ročníku sa zúčastnili ZŠ Ul. mieru, Bytča, ZŠ s MŠ Štiavnik, ZŠ E. Lániho, Bytča a Gymnázium Bytča. Zápasy sa hrali v dvoch kategóriách, mladší žiaci 5. - 7. ročníkov a starší žiaci 8. - 9. ročníkov.
Naše veľké ĎAKUJEME patrí všetkým zúčastneným mužstvám a všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k usporiadaniu a samotnému priebehu turnaja.
Mgr. Ján Ciesarík, Mgr. Martin Petrus, Mgr. Ján Rábara
Jubileum je časom skladania mozaiky úspechov 60-ročnej histórie našej školy.
Výročie otvorenia školy sme 11. júna veľkolepo oslávili usporiadaním Festivalu MIERU.
Festival MIERU ponúkol pestrú škálu kultúrnych vystúpení. Na pódiu sa predviedli nielen naši súčasní žiaci, ale i úspešní absolventi. Pre návštevníkov boli pripravené rôzne aktivity a workshopy, ktoré podporili kreativitu, tímovú prácu a vzájomné porozumenie. Deti aj dospelí si mohli vyskúšať fyzikálne a chemické pokusy, zabaviť sa s robotmi, rôzne výtvarné techniky, hry so šachovnicou, hry s angličtinou, zúčastniť sa cvičenia „Zdravý chrbátik“. Mnohí mali možnosť nazrieť do kroník školy, zaspomínať si na školské časy na RETRO výstave a pozrieť ukážky prác žiakov. Bola pripravená „chillout zóna“ na oddych, športové aktivity a súťaže, fotokútik a mnoho ďalších zábavných činností a tvorivých dielní.
O občerstvenie sa postarali naši šikovní kuchári, ktorí ponúkali pochúťky, aby sme si mohli vychutnať festivalový deň aj po gurmánskej stránke.
Záver festivalu patril premietaniu letného kina, ktoré prinieslo príjemnú atmosféru a ukončilo deň plný zážitkov pod hviezdnou oblohou.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili a prispeli k úspechu tejto oslavy. Poďakovanie patrí všetkým zúčastneným organizátorom, učiteľom, žiakom a dobrovoľníkom, ktorí neúnavne pracovali na tom, aby bol Festival MIERU nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Poďakovanie patrí i sponzorom a Žilinskému samosprávnemu kraju, z ktorého dotácie bolo podujatie podporené.
Žiaci III.A, III.B. a IV.D navštívili Múzeum slovenskej dediny v Martine a Šútovský vodopád. Múzeum slovenskej dediny, Jahodnícke háje, je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Prezentuje celoslovenskú expozíciu tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku. Nachádza sa tu takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce – Podjavorníky a Liptov. Deti si vypočuli odborný výklad a získali základné informácie o bývaní a živote v minulosti. Navštívili sme objekty, kde sa natáčali filmy – Perinbaba, Zuzana Hraškovie...
Turistická vychádzka k Šútovskému vodopádu dala všetkým zabrať. Vodopád má výšku 38 metrov. Je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku. V národnom parku Malá Fatra je dokonca najvyšší. Svoju majestátnosť nám vodopád ukázal v celej kráse. Po hodinovej turistike kamenistým terénom nás chladná voda príjemne ovlažila. Deti neskrývali nadšenie. Tá dlhá túra naozaj stála za to!
Mgr. Ľubica Gabajová
Powered by aSc EduPage